Cílové partie a technika ruských otoček
Tento cvik je zaměřen na břišní svaly, oproti zkracovačkám ale mnohem více pracují šikmé svaly břišní, které se starají o rotaci v trupu.
Záda mějte rovná ve sklonu asi 45 stupňů vzhledem k podlaze. Mezi stehny a břichem držíme pravý úhel (stehna jsou tedy také v úhlu asi 45 stupňů vzhledem k podlaze), v kolenou pak nohy ohneme tak, aby lýtka byla rovnoběžně s podlahou. Při lehčí variantě můžeme chodidla opřít o podlahu, v těžší variantě máme nohy natažené a jen nízko nad podlahou.
Ruce máme před sebou, avšak nehýbeme s nimi, pohyb vychází výhradně z trupu těla a je řízen břišními svaly. Kmitáme ze strany na stranu ve stálém tempu v přibližně dvaceti opakováních (10x na každou stranu). Pokud zvládáme bez problémů, přejdeme na těžší variantu nebo vezmeme do rukou závaží.
Časté chyby
Nejčastějším chybným provedením je nedostatečná rotace v trupu, místo toho se cvičící soustředí na to, aby se rukama dotkl na každé straně podlahy, dopomáhá si ale pohybem v loktech a ramenou. Cílem cviku však rozhodně není dotknout se podlahy. Nejlepším způsobem, jak tuto chybu odstranit, je natáhnout ruce před sebe a soustředit se na rotaci v trupu.
Druhou chybou jsou ohnutá záda, což může vyvolat přetížení bederní páteře. Záda při tomto cviku musí být sice v úhlu vzhledem k podlaze, ale sama o sobě jsou zcela rovná.
Třetí chybou je zbytečně velká zátěž, kterou si někteří z nás berou. Začněte osvojením techniky, teprve po jejím zvládnutí můžete postupně přidávat závaží v jednotkách kilogramů.
Diskuse ke cviku