Zkracovačky

Zaměření cviku

Zkracovačky jsou základním a nejznámějším cvikem na břicho. I když je cvik velmi jednoduchý, stále je třeba soustředit se na jeho správnou techniku, aby cvičení bylo co nejvíce efektivní a abychom zbytečně nezatěžovali páteř.

Klasické zkracovačky

Správná technika zkracovaček

  • Lehněte si na záda na zem (ideálně na podložku na cvičení)
  • Dejte si ruce na prsa a pokrčte nohy (zhruba do pravého úhlu)
  • Začněte mírně kulatým pohybem zvedat hlavu, ramena a případně i lopatky ze země
  • Stejným pohybem se opět vraťte do počáteční pozice
Nesnažte se pohyb provádět švihem, ale spíše lopatky zvedejte pomaleji a snažte se přitom o maximální kontrakci břišních svalů!

Časté chyby

K jedné z běžných chyb dochází, cvičíte-li s rukama spojenýma za hlavou. To samo o sobě není chybou. Chybou však je, pokud rukama hlavu přitahujete k hrudníku. Přetěžujete tím totiž krční páteř. Proto doporučujeme cvičit zkracovačky spíše s rukama překříženýma na prsou a dívat se při jejich cvičení do stropu.Dále by nemělo docházet ke zvedání beder. Ty by měly být neustále přitisklé k zemi a zvedat by se měla pouze horní část trupu (po lopatky).

Posilované svaly a různé varianty

Zkracovačky jsou tedy cvikem na břišní svaly, konkrétně na přímý sval břišní. Některé varianty jsou však zaměřeny také na vnější šikmé svaly břišní.

Varianty zkracovaček můžeme rozdělit do 2 skupin – zkracovačky na přímý sval břišní a zkracovačky na šikmé svaly břišní.

Funkcí přímého břišního svalu je předklon či ohyb v oblasti beder a jsou na něj tedy zaměřeny především první 3 varianty ve výše uvedeném videu.

Šikmé břišní svaly pak zajišťují rotaci či úklon (také v oblasti beder) a posilujete je tedy hlavně při posledních 2 variantách z videa.

Obrácené zkracovačky

Při většině variant zkracovaček posilujete spíše horní část břišních svalů. Výjimkou jsou snad jen obrácené zkracovačky, při kterých pracuje zejména spodní část přímého svalu břišního. Pokud tedy chcete posílit i spodní část břicha, určitě tuto variantu zařaďte do svého tréninku.

Obrácené zkracovačky

(Ne)Výhoda zkracovaček

Zkracovačky jsou tedy zaměřeny pouze na povrchové břišní svalstvo. Na jednu stranu to znamená, že jsou skvělým cvikem na vypracování pekáče buchet. Na druhou stranu při nich však nejsou zapojovány hluboké břišní svaly.

Hluboké břišní svaly zajišťují stabilitu páteře a jejich posilování je proto velmi důležité pro naše zdraví. Proto doporučujeme zkracovačky kombinovat také se cviky, při kterých se zapojují i tyto svaly. Skvělým cvikem je např. plank (prkno).

Na domaS vlastní vahou

Líbí se Ti tento cvik? Doporuč jej svým přátelům
Diskuse ke cviku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Potřebujete více informací?

Sepsali jsme pro vás 10stránkový e-book o hubnutí a tvarování postavy.

Sepsáno na základě našich zkušeností s lidmi, jako jste vy (našimi čtenáři)

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden večer, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě dotazů a zkušeností stovek našich čtenářů a klientů - běžných lidí, kteří chtěli shodit pár kilo a dostat se do formy.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak nastavit zdravý jídelníček
  • Jak hubnout a vytvarovat postavu
  • Jak správně počítat kalorie
  • Jak měřit výsledky
  • Jak změnit svůj život k lepšímu díky změně postavy

Jak získat náš e-book?

Ebook si můžete zakoupit nyní s dlouhodobou slevou 50 %. Místo 199 Kč tak zaplatíte jen 99 Kč. Zadejte do formuláře svůj e-mail, na který Vám zašleme údaje k platbě převodem. Po jejím provedení obratem obdržíte e-book do své e-mailové schránky.

Objednávka