Svaly hrudníku známé i neznámé

Prsní svaly

Rozvinuté prsní svalstvo působí skvěle. Není tedy divu, že je posilování svalů hrudníku tak oblíbené. Znalost anatomie těchto svalů vám pomůže pochopit, jak vlastně fungují a jak je správně posilovat.Svaly hrudníku se dělí do 2 skupin, a to na svaly prsní a vlastní svaly hrudníku. Do skupiny prsních svalů řadíme celkem 3 svaly – velký sval prsní, malý sval prsní a méně známý přední sval pilovitý. Mezi vlastní svaly hrudníku pak patří mezižeberní svaly a bránice.

Malý a velký sval prsní mají tendenci ke zkracování, a je proto opravdu důležité tyto svaly protahovat! Zároveň je také třeba posilovat zádové svaly, jinak začne docházet k výraznému zakulacování (hyperkyfóze) v oblasti hrudní páteře a předsunutí (protrakci) ramen.

Velký sval prsní (Musculus pectoralis major)

Velký sval prsní

Velký sval prsní

Nejobjemnějším z prsních svalů je velký sval prsní. Tento sval zároveň tvoří povrchovou vrstvu prsních svalů. Jeho posilování je proto zásadní, pokud chcete dosáhnout velkého objemného hrudníku.

Velký prsní sval se ještě dále dělí na 3 části: horní, střední a dolní. Dělí se z toho důvodu, protože funkce (a tedy i posilování) jednotlivých částí je mírně odlišné.

Funkce: Střední a dolní část prsního svalu se podílí na addukci (připažení) a vnitřní rotaci paže. Horní část potom pomáhá při předpažení.

Začátek svalu: Klíční kost, hrudní kost a pochva přímého svalu břišního

Úpon svalu: Velký hrbolek kosti pažní

Malý sval prsní

Malý sval prsní

Malý sval prsní (Musculus pectoralis minor)

Malý sval prsní je štíhlý sval trojúhelníkového tvaru ukrytý pod velkým svalem prsním.

Funkce: Stahování ramene směrem dolů a dopředu

Začátek svalu: 3.–5. žebro

Úpon svalu: Zobcovitý výběžek lopatky (část lopatky vyčnívající vpřed)

Cviky na prsní svaly naleznete ZDE.

Přední sval pilovitý (Musculus serratus anterior)

Přední sval pilovitý

Přední sval pilovitý

Plochý sval, jehož hlavní funkcí je tisknutí lopatky k hrudníku. Pokud tedy máte odstáté lopatky, pokuste se zaměřit na posilování tohoto svalu. Základním cvikem na přední sval pilovitý je pullover.

Funkce: Přitlačuje lopatku k hrudníku a zevně ji vytáčí, čímž umožňuje zvednutí paže nad úroveň ramen. Je také pomocným dýchacím svalem.

Začátek svalu: 9 zubů na 1.–9. žebru

Úpon svalu: Vnitřní strana lopatky (sval tedy lopatku podbíhá)

Skvělou činností, při které posilujete přední sval pilovitý, je také sekání dříví!

Vlastní (autochtonní) svaly hrudníku

Do vlastních svalů hrudníku řadíme bránici, o které jsme již psali v rámci článku o hlubokém stabilizačním systému, a také mezižeberní svaly (Musculi intercostales) vyplňující prostor mezi žebry. Tyto svaly, stejně jako bránice, napomáhají při dýchání.

Všechny články o anatomii naleznete ZDE.

anatomie

Líbí se Ti tento článek? Doporuč jej svým přátelům

Zdroje:

ČIHÁK, Radomír. Anatomie 1. 3., upr. a dopl. vyd. Editor Miloš Grim, Oldřich Fejfar. Praha: Grada, 2011, 534 s. ISBN 978-80-247-3817-8.
Diskuse k článku

 1. Profilový obrázek
  Jakub
  2. 2. 2015 01:55

  Dobrý den,chtěl jsem se optat jaké cviky jsou nejlepší k rozšíření hrudníku a rukou.Ramena mi jdou do předu a nějak se mi nedaří je propracovat do normální polohy.Tím že mám propadli hrudnik tak to začíná vypadat dost děsivě.Děkuji za radu

  • Jan Kuděj
   15. 2. 2015 22:26

   Ahoj Jakube,

   aby se Ti ramena srovnala, je důležité posilovat hlavně mezilopatkové svaly a zadní část deltového svalu. Ideálním cviky je upažování v předklonu nebo také přítahy spodní kladky (veslování). Zároveň ale opravdu poctivě protahuj prsní svaly a přední část svalu deltového (před i po tréninku a ideálně ještě někdy během dne, když zrovna necvičíš). Ramena by se ti takto měla během několika měsíců vrátit do přirozené polohy.

 2. Profilový obrázek
  Eva Dašková
  9. 2. 2016 08:33

  Dobrý den, jaké cviky jsou dobré na posílení předního svalu pilovitého?

  • Jan Kuděj
   9. 2. 2016 10:24

   Dobrý den,
   jak jsem psal v článku, tak je to hlavně pullover. Kromě toho to je také stahování horní kladky ve stoje s nataženýma rukama.

   Existuje také stroj na tento sval, při kterém je pohyb v podstatě stejný jako při pulloveru. Ten je ale bohužel v posilovnách málokdy k vidění.

 3. Profilový obrázek
  V. Fišer
  16. 4. 2016 14:41

  Dobrý den,

  bylo by možné ukázat varianty protahování prsních svalů a přední část svalu deltového. S tím by možná souvisel i i dotaz, zda byste mohli vytvořit workout (doma bez pomůcek, třeba i s přítahy) právě proti zakulacení zad, byť se tu dá dočíst, že mám posilovat zádové svaly a protahovat hrudní.

  • Jan Kuděj
   24. 4. 2016 00:40

   Dobrý den,
   video s protahovacími cviky se chystáme natočit, takže to ukážeme. ;)

   Workout zaměřený na záda už jeden máme (http://fityou.cz/workouty/w1/), ale proti zakulacování zad je vhodné se ještě zvlášť zaměřit na mezilopatkové svaly – pokud máte činky, tak vhodným cvikem je upažování v předklonu. Alternativou je stahování lopatek vleže (http://fityou.cz/cviky/stahovani-lopatek/).

   S workoutem uvidíme – dalo by se jich vytvořit opravdu hodně, ale nechceme jich vytvářet příliš.

 4. Profilový obrázek
  sebi
  10. 3. 2017 00:40

  dory den mam dotaz je mozne ze sem cvicil spatne kdyz me uz delsi dobu pali na hrudi a mam nekdy potize z dychanim,zavolal sem si uz zachranku :D ale doktor mi rekl ze je to svalem ,takze ma prsni sval velkej vliv na dychani a muze vivolat takovou reakci pri spatnem cviceni ? vuec sem se neprotahoval a nedelal moc cviku na prsa trea jen bench

  • Jan Kuděj
   11. 3. 2017 11:31

   Zdravím,
   při zkrácených prsních svalech bývají spíše jiné problémy (hlavně horní zkřížený syndrom). S tímto konkrétně zkušenosti nemám, ale protahování bych určitě doporučil, na škodu to rozhodně nebude a třeba to i pomůže problém vyřešit. Jinak bude lepší se o tom poradit s lékařem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *