Shyby nadhmatem

Zaměření cviku

Shyby nadhmatem širokým úchopem jsou základní variantou shybů. Tento cvik je základem posilování zádových svalů. Pro úplné začátečníky však není úplně vhodný. Proč? To se dočtete níže.

Tipy na správnou techniku shybů

U shybů nadhmatem širokým úchopem je šířka úchopu zhruba dvojnásobek šířky vašich ramen.Maximální rozsah pohybu

Shyby vždy začínejte s nataženýma rukama a vytahujte se alespoň bradou k hrazdě. Cvičit shyby pouze v omezeném rozsahu pohybu je hloupost – cvik tak částečně ztratí svou komplexnost, která z něho dělá tak skvělý cvik. Pokud už nemůžete, zaměřte se raději na negativní opakování v celém rozsahu pohybu (viz úvodní článek o shybech), přínos bude větší, než když budete shyby dělat napůl.

Žádné pohyby navíc

Při cvičení shybů vás bude určitě lákat různě si pomáhat šviháním nohou. To vám však s rozvojem zádového svalstva nijak nepomůže. Překřižte proto nohy a cvičte shyby čistě bez jakýchkoliv pohybů navíc.

Poloha ramen – stažené lopatky

Při shybech by měly být lopatky neustále staženy dolů, aby pracoval široký sval zádový, na který je cvik primárně zaměřený. Neměla by se tedy zapojovat horní část trapézového svalu. Při cvičení je to vidět na poloze ramen, ta by měla být neustále vodorovně se zemí a nemělo by rozhodně docházet k žádnému krčení, s kterým se můžete setkat bohužel velmi často.

Dýchání

Před prvním shybem se pořádně nadechněte a při vytahování nahoru vydechujte. Poté se při spouštění dolů opět nadechněte a začněte další opakování.

Shyby nadhmatem úzkým úchopem

U shybů nadhmatem úzkým úchopem je šířka úchopu zhruba stejná, jako šířka ramen (může být i užší). Doporučujeme odměřit si šířku úchopu tím, že si dáte palce proti sobě a ostatními prsty se chytíte hrazdy (jak je také ukázáno ve videu).

Záčátečníci a shyby

Shyby jsou pro úplné začátečníky velmi náročným cvikem, který běžně nejsou schopni zvládnout. Často je tak cvičí s velmi špatnou technikou, což může mít spíše negativní dopad. Ze začátku tak doporučujeme méně náročné alternativy – použití posilovací gumy na odlehčení, opření se o židli anebo pouze spouštět se a nepřitahovat (viz článek Jak dělat shyby na hrazdě).

Hrazda - více úchopů

Chcete-li cvičit shyby i doma, jako první je třeba pořídit si hrazdu do dveří. Ta není příliš drahá a ve vaší domácí posilovně by rozhodně neměla chybět.

Na domaS vlastní vahouStreet workout

Líbí se Ti tento cvik? Doporuč jej svým přátelům

Diskuse ke cviku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *