Metabolismus aneb jak pálíte kalorie

Metabolismus a posilování

Metabolismus je souhrn procesů přeměny látek (živin) a energií v buňkách a živých organismech obecně. Metabolické děje mohou být buď katabolické (rozkladový proces) nebo anabolické (výstavbový proces).V případě katabolických jevů tedy dochází k rozkladu tukových či svalových tkání a vy hubnete. Při anabolických dějích se naopak utváří tkáně nové a vy přibíráte na váze (vzniká nová tuková či svalová tkáň).

Tyto děje nemohou probíhat na jednou. Z tohoto důvodu není možné hubnout a nabírat svalovou hmotu v jeden okamžik zároveň. Proto byste se měli vždy soustředit pouze na hubnutí nebo nabírání a nesnažit se o obojí. Nejsnazší je nejdříve nabrat svalovou hmotu a až poté se pustit do hubnutí – dále se dozvíte proč.

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus je množství energie, které tělo spotřebuje v klidu. Výši svého bazálního metabolismu si můžete vypočítat pomocí naší kalkulačky. Výsledek však berte jako přibližný, kalkulačka totiž nezahrnuje úplně všechny faktory, které bazální metabolismus ovlivňují.

Jaké faktory ovlivňují metabolismus

Tělesná kompozice

Čím jste těžší, tím více kalorií vaše tělo potřebuje. Záleží tedy na výšce a na váze.  Když nejdříve naberete svalovou hmotu, bude pro vás poté hubnutí snazší. Navíc svalová tkáň využívá více kalorií než tuková tkáň. To znamená, že nejlepší je cvičit, cvičit a zase cvičit. :)

Stravování

Pokud jde o vliv stravování na rychlost metabolismu, je důležité vyhnout se zejména drastických dietám – to v případě žen znamená nejíst méně než 1200 kcal denně a v případě mužů ne méně než 1800 kcal denně. Spíše se snažte jíst v menších porcích a častěji – pokud možno 5x denně.

Za zmínku také stojí, že zhruba 10 % všech přijatých kalorií je použito na trávení potravy.

Článek pokračuje po reklamě

Pokračování článku

Pohlaví

Díky hormonům (zvláště testosteronu) mají muži zpravidla více svalové hmoty než ženy, a proto jsou i jejich základní kalorické nároky nižší.

Ženy se také častěji uchylují k drastickým dietám, které jejich metabolismus ještě více zpomalují. Při těchto dietách se totiž tělu obvykle nedostává potřebné množství základních živin (především bílkovin), a proto při hubnutí dochází i k úbytku většího množství svalové hmoty.

Věk

Jak tělo stárne, snižuje se i rychlost, s kterou buňky využívají energii. Se stoupajícím věkem také často ubývá svalové tkáně, což opět vede ke zpomalení metabolismu.

Spánek

Nedostatek spánku může narušit vaši kontrolu nad apetitem, což vede k přejídání. Několik studií ukázalo, že spánková deprivace narušuje schopnost těla regulovat stravování. Snižuje totiž hladinu leptinu – hormonu, který tělu „napoví“, kdy už má jídla dost.[1]

Navíc, když budete nevyspalí, nebude se vám pravděpodobně ani chtít cvičit. To je další důvod, proč si dopřát dostatek spánku. Není však důvod to přehánět – 8 hodin nepřerušovaného spánku denně vám bohatě stačí.

Genetika

Genetické předpoklady mají na metabolismus minimální vliv. Mohou však být původcem dědičných metabolických poruch, jako je například cukrovka. Cukrovka 2. typu se však objevuje zpravidla u obézních jedinců a lidé si ji tedy způsobují spíše sami.

Shrnutí – tipy jak zrychlit metabolismus

Nedržte žádné drastické diety a jezte raději častěji, pravidelně a samozřejmě zdravě. Také dostatečně spěte.

Nabrat svalovou hmotu je pochopitelně rada spíše pro muže, kteří tak mohou mít oproti ženám hubnutí mnohem jednodušší. Na druhou stranu, ženy mohou čas, který muži stráví objemovým tréninkem, věnovat kardiu nebo také intervalovému tréninku.

hubnutímetabolismuszdraví

Líbí se Ti tento článek? Doporuč jej svým přátelům

Zdroje:
medicalnewstoday.com, livestrong.com, mayoclinic.org
Diskuse k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahlásit chybu

Máme někde chybu?
Máme nové stránky, dej nám o ní prosím vědět