Středomořská dieta – recept na dlouhý život?

Středomořská dieta potraviny

Středomořská dieta je způsob stravování, který je založen na tradičních jídlech a nápojích zemí u Středozemního moře (Řecka, Itálie, Španělska…). Ačkoliv při přechodu na středomořskou dietu pravděpodobně zhubnete nějaká ta kila, tak tento způsob stravování je spíše životním stylem než dietou. Netýká se totiž jen jídla, ale také pohybu. Do doporučení patří i užívání si jídla s přáteli či s rodinou.Jaké má Středomořská dieta výhody?

Tato dieta, mimo jiné, spočívá v nahrazení červeného masa rybím masem a živočišných tuků rostlinnými oleji. Červené maso a obecně živočišné tuky obsahují nasycené mastné kyseliny, které zvyšují riziko srdečních onemocnění.

Oproti tomu rybí tuk a rostlinné oleje obsahují omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které patří mezi nenasycené mastné kyseliny a jsou naopak zdravé.

Středomořská dieta je spojována s prevencí nemocí a tedy i s delším životem. V této dietě totiž převažují nízkokalorické potraviny. Proto lidé, kteří ji dodržují, jsou zpravidla štíhlí a nepotýkají se díky tomu ani s nemocemi, které jsou spojené s obezitou (cukrovka, bolesti kloubů…).

Typické potraviny

Jídelníček by se měl skládat především z potravin rostlinného původu, tzn. zejména ovoce, zeleniny a pečiva. To jsou potraviny, které byste měli jíst i vícekrát za den. Každý den je pak vhodné jíst ořechy, luštěniny a mléčné výrobky (nejlépe nízkotučné).

Rybí a drůbeží maso by mělo převažovat nad uzeninami a červeným masem (například vepřové, hovězí). Jen výjimečně by se v jídelníčku měly vyskytovat sladkosti (maximálně dvakrát týdně v malém množství).

Také jsou upřednostňovány čerstvé potraviny. Při smažení se doporučují rostlinné oleje (nejlépe olivový olej). Občas si můžete dát i sklenku vína.

Článek pokračuje po reklamě

Pokračování článku

Celá středomořská dieta je přehledně shrnuta na tomto obrázku:
Středomořská dieta pyramida

Středomořská dieta a tvarování postavy?

Pokud chcete zhubnout, samotný přechod na středomořský styl stravování by vám měl pomoci. Nemusí však pomoct vždy. Středomořská dieta je totiž bohatá na sacharidy (hlavně díky časté konzumaci pečiva). Chcete-li tedy zhubnout rychleji, omezte ve svém jídelníčku pečivo do té doby, než zhubnete na požadovanou váhu.

A co nabírání svalové hmoty?

Jestliže se snažíte nabrat svalovou hmotu, mohl by při této dietě vzniknout problém s nedostatkem bílkovin. To můžete vyřešit tak, že budete častěji jíst rybí či drůbeží maso.

dietyzdravá strava

Líbí se Ti tento článek? Doporuč jej svým přátelům

Zdroje:
wikipedia.org, mayoclinic.com, oldwayspt.org
Diskuse k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahlásit chybu

Máme někde chybu?
Máme nové stránky, dej nám o ní prosím vědět