[VIDEO] Klik – jednoduchý a efektivní cvik pro každého

Kliky cvičení

Kliky jsou jedním z nejstarších a nejznámějších cviků na Zemi. Je to cvik velice přirozený a jednoduchý, a právě pro jeho jednoduchost je často neprávem přehlížen. Pomocí kliků posilujete hlavně prsní svaly, ale při různých variantách se zapojují ve velké míře ramenní svaly, tricepsy, břišní svaly a někdy i zádové svaly.Kdokoliv se i jenom trochu snažil cvičit, tak zajisté musel vyzkoušet kliky. Aby také ne – vždyť je může cvičit snad úplně každý, kdo netrpí velkými bolestmi bederní páteře. Když vás navíc kliky začnou nudit, můžete zkusit i těžší varianty, které pro vás budou opět představovat výzvu.

Dále určitě stojí za zmínku, že kliky jsou podstatou vojenského výcviku a například u americké armády tvoří společně se sedy lehy a během na tři kilometry přijímací test. Množství, které musí budoucí vojáci splnit, se pohybuje okolo 40 kliků za dvě minuty (závisí na věku).

Další obrovskou výhodou kliků je, že je můžete cvičit kdekoliv a kdykoliv, protože na ně nepotřebujete žádné pomůcky. To však samozřejmě neznamená, že žádné pomůcky používat nemůžete!

 

Podpěry na klikyVelice užitečnou pomůckou jsou podpěry na kliky. Nejen, že rozšíří rozsah provedení kliku, ale také snižují tlak, který je vyvíjen na vaše zápěstí. Také se mimochodem dají použít při mnoha dalších cvicích, například při stoji na rukou, protože díky nim budete mít větší kontrolu v rukou a tím budete schopni se ve stojce lépe udržet.

Dále lze použít i gymnastický míč nebo, v případě pokročilejších cvičenců, i basketbalové míče. Při použití těchto pomůcek budete navíc muset udržovat rovnováhu a díky tomu se zapojí svalstvo hlubokého stabilizačního systému.

Varianty

Variant existuje velké množství, takže uvádíme pouze několik nejznámějších, které stačí pro komplexní procvičení. Videa s ukázkou následujících ale i jiných variant najdete v našem katalogu cviků. Důležité je u všech variant mít zpevněné tělo a správně dýchat, to znamená nadechovat se při pohybu dolů a vydechnout při pohybu nahoru.

Kliky na prstech

Honza (autor) – kliky na prstech

Klasické kliky

Základní varianta, kterou si každý vybaví, když se řekne klik. Posilujete tím hlavně prsní svaly a v menší míře tricepsy, ramenní a břišní svaly. Ruce máte od sebe přibližně půl metru.

Vojenské (tricepsové) kliky

Jsou podobné klasickým klikům. Ruce je nutné mít od sebe na šířku ramen. Rozdíl je v tom, že při pohybu dolů držíte ruce striktně u těla a tím posilujete tricepsy mnohem více, než při klasických klicích.

Široké kliky

U této varianty musíte mít ruce dále od sebe (přibližně na dvojnásobek šířky ramen).  Ve větší míře se u této varianty zapojují ramenní svaly (hlavně sval deltový).

Diamantové kliky

Ruce máte u sebe tak, že prsty vašich palců a ukazováčků se dotýkají a vytvářejí tak mezi sebou prostor vypadající jako diamant. U této varianty je největší zátěž na tricepsy (ještě větší, než v případě vojenských kliků).

Kliky s nohama nahoře

V tomto případě budete potřebovat na něco položit nohy (židle, postel, lavička). Můžete použít i gymnastický míč, který znatelně zapojí vaše břišní svaly. U této varianty se opět více zapojují ramena.

Kliky s tlesknutím

Patří mezi obtížnější varianty. Jsou výborné na zvýšení výbušné síly, protože se musíte odrazit dost na to, abyste stihli tlesknout.

Kliky na jedné ruce

Název mluví za vše. Jediné doporučení je, abyste si dali druhou ruku za záda – mohlo by vás lákat si s ní pomáhat. Tato varianta patří již mezi náročnější, ale každý jí po určité době poctivého cvičení dokáže zvládnout.

Kliky ve stojce

Tohle je jedna z nejtěžších variant kliků. Předtím, než se vůbec pokusíte o klik ve stojce, se musíte naučit stojku o zeď, což není zase tak těžké, ale pro jistotu při nácviku někoho požádejte, aby vám pomohl. Ruce máte trochu více od sebe než na šířku ramen. Spustíte se pomalu dolů a nejlépe po doteku hlavy se zemí se zvednete zpět nahoru.

Kliky ve stojce jsem zmínil především proto, abyste si je mohli případně dát jako svůj cíl, kterého chcete dosáhnout, protože mít své cíle, snažit se jich dosáhnout a potom si stanovit nové je velice důležité nejen při posilování, ale i v životě obecně.

Náš tip: Chcete své kliky posunout na vyšší level?

(nebo možná spíš na nižší)? ;)

Objednejte si od nás kvalitní dřevěné stálky, díky kterým můžete kliky cvičit mnohem efektivněji ve větším rozsahu. Jednotlivá opakování můžete provádět mnohem hlouběji, díky tomu je klik namáhavější. Dostanete ze sebe maximum!

Popis:

Stálky vyrobené z březového multiplexu (bočnice) a kulatiny z bukového dřeva (bradla, úchopová část). Použité materiály zajišťují výrobku potřebnou odolnost a pevnost. Výrobek je dodáván bez povrchové úpravy lakem či mořidlem.

 • Délka: 505 mm
 • Šířka: 150 mm
 • Výška: 132 mm
 • Hmotnost: 1,14 kg
 • Průměr hrazdy: 35 mm

Česká výroba MyLivingWorkout, maximální kvalita. Zasíláme ihned po přijetí platby prostřednictvím České pošty za 100 Kč jako doporučený balík. Platba je zatím možná pouze předem na bankovní účet.

Cena: 945 Kč za jeden pár stálek + 100 Kč poštovné na objednávku (při vyšším počtu objednaných kusů poštovné neroste)

Objednávka:

cvičení domaposilovánítechnika cvikůvýbušná síla

Líbí se Ti tento článek? Doporuč jej svým přátelům
Diskuse k článku

 1. Profilový obrázek
  tomas
  11. 1. 2014 09:54

  dobrej jak bych mel cvicit na objem??

  • Jan Kuděj
   12. 1. 2014 15:11

   Ahoj Tomáši,

   ve zkratce – na objem se cvičí s vyšší zátěží a nižším počtem opakování (většinou kolem 10 opakování). Kliky na objem moc vhodné nejsou. Velice důležitá je i strava – při objemové fázi je nutný zvýšený příjem sacharidů (5-6 g/kg tělesné váhy).

 2. Profilový obrázek
  Martina
  15. 1. 2014 17:23

  Ahoj Honzo,
  jsem totální začátečník v “klikování”. Když jsem si to zkoušela, udělala jsem dva, šíleně jsem se u toho namáhala a poté jsem cítila, jak mě bolely prsní a ramenní svaly. Můžeš mi prosím poradit, co mám nejprve začít posilovat, abych se dostala ke klikům? A za jak dlouho myslíš, že udělám tak 30, pokud se budu opravdu snažit??
  Díky M.

  • Jan Kuděj
   15. 1. 2014 17:54

   Ahoj Martino,
   jestliže jsi zkoušela klasické kliky, tak doporučuji zjednodušit si je cvičením s koleny položenými na zemi (dámské kliky). Ke klasickým klikům se vrať, až budeš schopná zvládnout kolem 20 až 30 dámských kliků. Myslím, že když se budeš opravdu snažit, tak 30 klasických kliků zvládneš zhruba po 3 měsících. ;)

 3. Profilový obrázek
  robin
  24. 3. 2014 20:05

  Ahoj Honzo prosim te mam dotaz kolik bych mel delat opakovani a kolik serii
  Predem dekuji za odpoved Robin

  • Jan Kuděj
   24. 3. 2014 23:33

   Ahoj Robine,
   pro konkrétní radu bych potřeboval více informací. Kolik kliků zvládneš, jsi pokročilý, či začátečník?
   Obecně bych ti poradil dávat tolik kliků, kolik vydržíš. Střídej jednotlivé varianty (viz. náš katalog cviků) a zapoj tak různé svalové skupiny.
   Pokud nezvládáš kliky vůbec (dáš např. 5), neboj se dávat ze začátku kliky dámské – na kolenou. Soustřeď se však na správnou techniku a na to, jaké svaly zabírají.
   Budu rád, když napíšeš info, jak jsi pokročilý, abych ti mohl poradit přesněji.

 4. Profilový obrázek
  Petra
  25. 3. 2014 21:35

  Zdravím vás Jane. Chtěla jsem se zeptat, jak mám prosím vás u kliků správně dýchat? Děkuji za odpovedˇ

  • Jan Kuděj
   25. 3. 2014 21:52

   Ahoj Petro,
   u kliků se nadechujte při pohybu dolů a vydechujte při zvedání se nahoru. Jinak obecně u každého cviku se vydechuje, když svaly nejvíce zabírají.

 5. Profilový obrázek
  kuba
  7. 5. 2014 19:07

  Ahoj, mám dotaz potřebuju udělat co nejvice kliku kvuli přijmacim testum naraz zvladnu tak 30-35, tak bych se chtěl zeptat co dělat abych jich udělal více ;-)

  • Jan Kuděj
   9. 5. 2014 20:36

   Ahoj Kubo,
   určitě Ti doporučujeme cvičit kliky pravidelně. Ovšem ne až moc často – vždy nech svaly (v tomto případě především prsní) alespoň den zregenerovat. Můžeš tedy cvičit kliky zhruba 3x týdně.
   Také se snaž o co největší rozsah pohybu. Pokud nemáš podpěry na kliky, můžeš se alespoň hrudníkem dotýkat země. Dále zkoušej různé varianty kliků, abys komplexně rozvíjel všechny potřebné svaly.
   Velmi důležitá je však také strava. Pokud ta není odpovídající, mnohdy nic jiného nezabírá. ;)

 6. Profilový obrázek
  Kuba
  8. 5. 2014 15:03

  Ahoj jmenuji se Jakub cvičit kliky cca 2mesice a začínal jsem na 20 a ted si udělám po 50 na sérii okolo 800 za hodinu je to dřina ale každy den před práci po práci kdykoliv zabere to málo času a dělám to tak ze v mezipauzach něco v bytě uklidim ..takže se nebojte ze to nedokáže te ale chce to trpělivost a každy den cvičit …jo a výsledek je taky znatelný na vyrysovani postavy ok

 7. Profilový obrázek
  MARCUS
  4. 8. 2014 17:58

  AHOJ JSEM ZÁČÁTEČNÍK VÁŽIM 87.5 KG VÝŠKA 182CM ZAČAL JSEM DĚLAT KLIKY S NOHAMA NAHOŘE 30CM VYŠKA NOHOU …ZE ZAČÁTKU JSEM JICH MOC NEDAL ALE TED SI VZDYCKY VYHRADIM TŘEBA PUL HODKY A JEDU S MALÝMA PŘESTÁVKAMA FURT DOKUD NEJSEM VYČERPÁN UDĚLÁM 70 KLIKU ZA PUL HODKY DOPORUČIL BY JSTE NĚCO JINÉHO NEBO SPÍŠ MĚ ZAJÍMÁ VÁŠ NÁZOR NEMÁM MOC SÍLU ALE POSTUPNĚ SE ZVEDÁ CVIČÍM ASI TEJDEN DÍK ZA RADU S POZDRAVEM MARCUS

  • Jan Kuděj
   4. 8. 2014 18:25

   Ahoj Marcusi,
   určitě doporučuji necvičit pouze kliky s nohama nahoře, ale i jiné varianty kliků a vůbec i cviky na jiné tělesné partie (podívej se do sekce cviky tady u nás na webu). U začátečníků je třeba posílit zejména oslabené svalové skupiny, tzn. zádové, břišní a hýžďové svaly. Určitě tedy zařaď cviky na tyto partie. Dále, pokud je tvým cílem hubnutí, určitě zařaď i nějaké kardio (běhání, jízdu na kole… prostě cokoliv co zvýší tvou tepovou frekvenci).

 8. Profilový obrázek
  Patrik
  26. 8. 2014 16:07

  Dobrý den,

  je mi 17 let, měřím 190cm a vážím zhruba 78kg. Jsou kliky tím pravým cvikem na zesílení a zvětšení objemu prsního svalstva? V první sérii zvládnu přibližně 40 kliků, poté cvičím tři série po 20. Ze začátku cvičením jsem pozoroval evidentní zesílení a zvýšení objemu prsního svalu, poslední dobou mám však pocit jisté stagnace v růstu. Jakou alternativu popřípadě zeefektivnění cviku byste navrhoval (jsem amatér, cvižím tedy převážně doma)? A co bych měl ve svalech po dokončení tréninku cítit, abych mohl odejít s vědomím, že cvičím správně a dostatečně? Měla by být na svalech den poté cítit zátěž?

  Předem děkuji za všechny případě odpovědi a rady.

 9. Jan Kuděj
  26. 8. 2014 19:57

  Ahoj Patriku,
  Cvičení doma má tu nevýhodu, že si zpravidla nemůžeš moc volit zátěž. Zpočátku, kdy člověk zvládá nízký počet opakování, to nevadí – zvyšuje se síla i objem. Avšak s tím, jak roste počet opakování, začíná docházet spíše k rozvoji svalové vytrvalosti, což je přesně Tvůj případ.
  Řešením je tedy začít navštěvovat posilovnu, kde si můžeš zátěž snadno zvolit. Jestliže však chceš zůstat u cvičení doma, je třeba cvičit obtížnější varianty kliků (zkus lukostřelecké kliky nebo kliky na jedné ruce). Další možností je využití již ve článku zmíněných podpěr na kliky, které kliky ztíží.

 10. Profilový obrázek
  Pavel
  29. 8. 2014 10:59

  Ahoj, díky za super článek! Potřebuju jen doplnění k technice. Musím se při např. vojenském nebo základním kliku dotknout bradou, břichem nebo prsama země? Prostě se ptám, jak hluboký klik má být. A jak má být “vysoký”? Tedy jen do pravého úhlu loktů s rameny? Díky.

  • Jan Kuděj
   25. 9. 2014 22:24

   Ahoj Pavle,
   Určitě se nedotýkat břichem – to by znamenalo prohnutí v oblasti bederní páteře, ke kterému by vůbec nemělo docházet.
   Jinak dotýkat se prsama či nosem země není, zejména u začátečníků, nutností. Nicméně jakmile již člověk zvládá desítky opakování, je lepší kliky cvičit v maximálním rozsahu nebo, ještě lépe, cvičit s podpěrami na kliky, které umožní ještě větší rozsah. Při velkém počtu se totiž v podstatě zastaví růst svalů a dochází pouze k rozvoji svalové vytrvalosti.

 11. Profilový obrázek
  david
  25. 9. 2014 19:14

  Ahoj jsem začátečník je mi 14 let a chtěl bych se zeptat jaký cvik mam dělat na bicepsy, jestli je na ně i klik, dělám 60 širokých kliku po 30 a 20 diamantových kliku tak jsem se chtěl zeptat jestli to stačí. Předem děkuji za odpověd.

  • Jan Kuděj
   25. 9. 2014 21:19

   Ahoj Davide,
   super výkony! Kliky však na bicepsy moc vhodné nejsou – pokud totiž jde o svaly na rukou, jsou kliky zaměřeny spíše na tricepsy. Na objem bicepsů jsou ale nejlepší cviky s činkami, to znamená bicepsový zdvih s jednoručkami, s obouruční činkou, na Scottově lavici, či kladivový bicepsový zdvih. Bicepsy lze také posilovat pomocí kladek.
   Ve 14 bych Ti ale doporučil se činkám prozatím vyhnout a cvičil bych pouze s váhou vlastního těla. Nejlepším cvikem na bicepsy s vlastní váhou jsou shyby, a to hlavně podhmatem. ;)

 12. Profilový obrázek
  Matěj
  22. 10. 2014 19:39

  Ahoj, Honzo :) Mám dotaz. Už mám pár zkušeností s kliky a chtěl bych se zeptat, jestli si můžu způsobit něco, když u klasických při tlaku dolů vydechuji a při tlaku nahoru se nadechuji :) Četl jsem totiž na jiné stránce o správném dýchání při provádění kliků a tam psali, že při tlaku dolů se máme nadechnout a při tlaku nahoru vydechnout :)

  • Jan Kuděj
   23. 10. 2014 00:21

   Ahoj Matěji,
   četl jsi to správně (stejně tak to uvádím i v tomhle článku). K tvojí otázce: v případě, že nebudeš vyloženě zadržovat dech, tak si nic způsobit nemůžeš. Spíše tak zvládneš méně opakování, než kdybys dýchal správně.

 13. Profilový obrázek
  Robert Brožek
  29. 10. 2014 02:59

  Ahoj Honzo.Chtěl bych se zeptat,jaký je vhodný časový interval mezi cvičením kliků.Momentálně cvičím 30 klasických kliků s podpěrami a po pár minutách si přidám ještě jednu sérii tricepsových kliků v počtu asi 20.To celé ráno a zopakuji to samé i navečer.Nevyjde mi to však každý den z prac. důvodů,ale průměrně tak 4x do týdne.V reakci na jeden z dotazů jsi uváděl,že je dobré nechat svaly alespon jeden den zregenerovat,tak mě zajímá zda cvičím správně a svaly například nepřetěžuji..,protože někdy tak cvičím i dva dny po sobě a pak mám třeba den pauzu,nebo někdy dva a pak třeba cvičím zase dva dny po sobě..pracuji totiž 12ti hodinové směny,tak proto ta nepravidelnost.Děkuji za odpověd

  • Jan Kuděj
   29. 10. 2014 18:54

   Ahoj Roberte,
   určitě bych neposiloval ráno i večer. Spíše se tedy snaž spojit to do jednoho delšího tréninku, po kterém bude následovat pořádný strečink.
   Ano, je ideální nechat svaly alespoň den regenerovat. Chápu, že s prací na 12 hodinové směny je cvičení komplikovanější, nicméně pokud budeš mít na cvičení čas 2 dny za sebou, snaž se druhý den posilovat spíše jiné svalové skupiny.

 14. Profilový obrázek
  Jirka
  7. 11. 2014 23:04

  Ahoj Honzo,
  s klikama jsem zacal zhruba pred 3 tydny a jedu 3 serie po 25. Cvicim 5x tydne (ne, po, ut, ct, pa), ale stale necitim zadnou zmenu. Klikuje se mi porad stejne tezce a aspon na tech 30 v serii se proste nemuzu dostat. Delam nejakou chybu? Malo odpocinku? Malo bilkovin ve strave?
  Diky za odpoved!

  • Jan Kuděj
   9. 11. 2014 19:15

   Ahoj Jirko,
   největší problém by mohl být malý počet sérií. Trénink tedy prodluž – cvič ve více sériích nebo spíše zařaď do tréninku více variant kliků a dělej kliky pouze 3x, max. 4x týdně s tím, že si dáš vždycky den pauzu.
   Problém by samozřejmě mohl být i ve stravě (nejen v bílkovinách, ale i v celkovém energetickém příjmu). Pokud tedy nezafunguje první rada, zkus trochu upravit i jídelníček. :)

 15. Profilový obrázek
  Robert Brožek
  12. 11. 2014 13:33

  Ahoj Honzo.Já cvičím momentálně tak,že po krátkém strečinku si dám 30 klasických klikú s podpěrami(to je max. co dám) a potom zkracovačky v počtu 70.V předchozím příspěvku jsem četl o cvičení ve více seriích..Je v tom nějaká výhoda oproti tomu,když cvičím jednu serii prakticky až “nadoraz”?Mohl by jsi mi prosím poradit,jak bych měl cvičit efektivněji?Například kolik serií a v jakém počtu?Moc díky.

  • Jan Kuděj
   13. 11. 2014 00:39

   Ahoj Roberte,
   ano, cvičení v sériích určitě má výhody – jde hlavně o to, že si svaly odpočinou a Ty potom zvládneš více opakování, než pouze při 1 sérii. To se pak podepíše i na rozvoji svalů.
   Lepší je tedy cvičit ve více sériích, případně střídat cviky na jiné partie (tzn. například kliky-zkracovačky-kliky-zkracovačky…), což už by byl spíše kruhový trénink.
   Konkrétně lze například cvičit 3 varianty kliků (dejme tomu klasické, tricepsové a široké) po 2 sériích a necvičit přitom maximální počet opakování, ale zhruba 80 % maxima.

 16. Profilový obrázek
  -yp-
  24. 11. 2014 23:45

  Ahoj Honzo, po 10 letech a 20kg navíc, jsem znovu začal cvičit. No rozjel jsem s kamarády Workout. Už nechci bejt počítačová bečka s 96 KG. Za 30 dní pobíhání a různýho cvičení i “kruhový tréning”, jsem shodil 6kg a rozjel ve větším kliky.
  Prosím o doporučení, jak dlouho regenerovat, protože po prvním tréningu, kde jsem rozjel 30 kliků na 3 série s oporou “ruce cca 40cm nahoře” – těch posledních 30 už jsem nedal všechny.

  • Jan Kuděj
   25. 11. 2014 23:00

   Ahoj,
   mezi sériemi (pokud se jedná o 1 variantu kliků) bych doporučil pauzy 1-2 min. Případně lze střídat různé varianty kliků anebo i jiné cviky na různé svalové skupiny, což by už byla právě kruhová metoda, kterou lze cvičit i bez pauzy.
   Jinak 30 opakování už je hodně, takže doporučuji přejít na kliky bez opory – díky tomu porostou jak svaly, tak i síla. ;)

 17. Profilový obrázek
  Robert Brožek
  4. 12. 2014 10:13

  Ahoj Honzo.Rozjel jsem cvičení kliků na serie,jak jsi mi poradil a cvičím klasické kliky a tricepsové po třech seriích v počtu 15 opakování,nicméně při poslední třetí serii udělám už o něco méně opakování..Cvičím s podpěrami,nebo je lepší cvičit bez podpěr?Mezi seriemi mám tak minutku pauzu.Díky

  • Jan Kuděj
   5. 12. 2014 00:22

   Ahoj Roberte,
   určitě cvič dál s podpěrami, i když tak zvládneš méně opakování. Pro rozvoj svalů je lepší soustředit se spíše na kvalitu než na kvantitu.
   Před poslední sérií si můžeš dát delší pauzu, abys pak zvládl plný počet opakování. Myslím ale, že za chvíli už to pro Tebe nebude vůbec žádný problém i s takto krátkými pauzami. ;)

 18. Profilový obrázek
  Jarda
  28. 12. 2014 18:40

  Ahoj, Honzo,

  prosím Tě, mám takový dotaz. Už přes pět měsíců jsem na zdravějším životním stylu (kombinace RAW, bezlepku, žádný alkohol, kvalitní maso ale jím :-)…), a tak ze mne “spadl” všechen tuk. Rozhodl jsem se, že toho využiji pro vyrýsování postavy a začal dnes klikovat. Napoprvé šest sérií po deseti (3x klasické, 3x s nohama nahoře), ale zajímalo by mne, zda jde (ve spojení s jídelníčkem) postavu (konkrétně prsa, ruce a břicho) vyrýsovat jen za pomoci kliků a sedů, lehů? Cvičení bych se prozatím asi věnoval doma. Nechci být žádný kulturista, ale trochu vyrýsované svalstvo ála atletická postava by se mi líbilo (a mé slečně taky :-)).
  A bylo by lepší jeden den věnovat čistě posilování hrudníku a druhý den zase posilování břicha (viděl bych to tak na posilování 4x týdně), nebo bych měl raději posilování obojího kombinovat v jeden den? Takové nohy mám svalnaté dost, s tím problém nemám, zajímá mne spíše horní partie.

  Moc děkuji za odpověď a v příštím roce přeji vše nej, hlavně zdraví… ;)
  Jarda

  • Jan Kuděj
   31. 12. 2014 00:20

   Ahoj Jardo,
   zajímavý jídelníček :). Jinak v základu cviků doporučuji nahradit sedy lehy obyčejnými zkracovačkami a ještě přidat nějaké další jiné cviky na břicho. Pak by bylo ideální začít i se shyby, při kterých se pořádně zapojí záda a částečně i bicepsy. Stačí k tomu klasická tyč do dveří. S Tvou dietou si myslím, že bys mohl dosáhnout skvělých výsledků i doma. :)
   Pokud budeš cvičit ob den, může být trénink jednotný na břicho a i ostatní partie horní části těla. Pokud si ale cvičení naplánuješ více dní za sebou, bude už lepší to střídat.
   Také Ti přeji všechno nejlepší a úspěšné rýsování v roce 2015!

 19. Profilový obrázek
  Robert Brožek
  29. 12. 2014 14:32

  Ahoj Honzo.Mám dotaz ohledně posilování břišního svalstva.Momentálně cvičím zkracovačky asi dva měsíce ve třech seriich po 40 opakování a to vždy obden(střídám s klasickými a tricepsovými kliky)Při pročítání článků na Fit you jsem získal dojem,že je vhodné zkracovačky doplnit i o jiné cviky na břišní svaly.Mohl by jsi mi nějaký konkrétní doporučit jako doplnění k již zmíněným zkracovačkám?Díky za odpověd a v novém roce přeji vše dobré..Robert.

  • Jan Kuděj
   31. 12. 2014 00:00

   Ahoj Roberte,
   dojem máš správný :). Zkus přidat další cviky, které nejsou jen vleže – například plank, který je v podstatě v kliku a zapojuje se při něm více svalů. Dále můžeš přidat i cviky na břicho na hrazdě, při kterých se zase zapojuje spíše spodní část přímého svalu břišního. Příkladem může být zvedání nohou či přednožování na hrazdě. Ukázku cviků a popis správné techniky najdeš u nás na webu v katalogu cviků. ;)
   Jinak přeji všechno nejlepší v novém roce i Tobě!

 20. Profilový obrázek
  Petr
  3. 1. 2015 23:09

  Ahoj, chtěl bych se zeptat jak správně cvičit- Je mi teprve 15 a do posilovny nemohu ( pro jistotu, abych si nezničil páteř, když rostu) a tak alespoň cvičím doma. Cvičím každý den, 7 dní v týdnu, a nevím, jestli to je dobře, jestli si nemám někdy odpočinout, ale nic mne výrazně nebolí. Cvičím 50 kliků denně, a to takto: 15 na široko, minutu si odpočinu a 15 s rukama úplně u sebe ( něco jako diamantové kliky) , poté si opět odpočinu a udělám 10 a 10 stejným způsobem. Nevím, jestli cvičím správně nebo špatně, málo nebo hodně. Předem děkuji za odpověď :)

  • Jan Kuděj
   7. 1. 2015 00:02

   Ahoj Petře,
   cvičit každý den to samé není úplně ideální. Dávej si spíše den odpočinek a cvič déle – můžeš přidat více sérií kliků nebo i další cviky na jiné svalové skupiny. Pokud bys ale chtěl cvičit každý den, tak si přečti o děleném tréninku: http://fityou.cz/treninkovy-split-vyhody-ruzne-druhy

 21. Profilový obrázek
  Honza
  6. 1. 2015 22:06

  Ahoj, chci se zeptat, zda-li je nějaký ”domácí” cvik na biceps? (Nemám doma absolutně žádné pomůcky) :)

  • Jan Kuděj
   6. 1. 2015 23:04

   Ahoj Honzo,
   se cvičením bez jakýchkoliv pomůcek by ti mohl pomoci tento článek: http://fityou.cz/jak-zapojit-svaly-celeho-tela-pouze-vlastni-vahou/
   Nejlepší jsou ale jednoznačně shyby.

 22. Profilový obrázek
  Honza
  7. 1. 2015 13:03

  Právě že o shybech vím, ale bohužel, nejsem ve stavu, kdy bych více než jednou uzvedl celou svoji váhu…

  • Jan Kuděj
   15. 1. 2015 23:28

   V tom případě se můžeš opírat o židli a snížit tak zátěž nebo se případně pouze spouštět dolů. Článek přímo o shybech je zde: http://fityou.cz/jak-delat-shyby/

 23. Profilový obrázek
  Pavlína
  20. 1. 2015 23:32

  Ahoj.Chtěla by jsem se zeptat od kolika let můžou děvčat dělat kliky.Dcera je ve třetí třídě a p.učitelka je v TV nutí dělat kliky /tj.pět až deset kliků během jedné vyučovací hodiny/.Moc se mi to nelíbí,jelikož si myslím že je na to ještě malá a navíc si vždy stěžuje na natažené svaly.Děkuji za odpověď.

  • Jan Kuděj
   27. 1. 2015 22:06

   Ahoj Pavlíno,
   pár kliků Vaší dceři rozhodně nemůže uškodit, spíše naopak. Děti mohou začít s lehkým cvičením například i v 5 letech. Něco jiného je to potom s chozením do posilovny, kde může vývoj dítěte nepříznivě ovlivnit zvedání těžších činek. Mírná bolest (namožení) svalů po cvičení je potom běžná, zejména pokud dcera na cvičení není zvyklá.

 24. Profilový obrázek
  Honza
  2. 3. 2015 18:14

  Ahoj. Na netu jsem našel sestavu kliků: kliky na blízko, diamantový, kliky na široko bez vytočených ruk, normální kliky, kliky s vytočenýma rukama a zápasnický (vojenský) je to dobrá sestava ?

  • Jan Kuděj
   5. 3. 2015 15:10

   Ahoj Honzo,
   sestava je to celkem pěkná :). Doporučil bych ale ještě přidat nějaké varianty na ramena (např. ramenní kliky či kliky ve stojce).

 25. Profilový obrázek
  Marek
  15. 3. 2015 20:50

  Ahooj. Mám velký problém byl jsem teď tři týdny ve stavu kdy jsme nemohl cvičit:( a za tři týdny mě čeká testová baterie, ve které jsou součástí kliky. Počet je 32 ta půl minuty. Udělám jich 22:( je nějaký způsob jak to stihnout dohnat? Díky

  • Jan Kuděj
   15. 3. 2015 22:34

   Ahoj Marku,

   pokud prsní svaly nebudou opravdu hodně bolet, zkusil bych cvičit velké množství sérií kliků i každý den. Bude to ale náročné a každodenní zatěžování stejných svalů doporučuji pouze po kratší dobu (2-3 týdny). Poté si tedy určitě dej pauzu.

   Myslím ale, že za 3 týdny bys to mohl zvládnout ;). Držím palce.

 26. Profilový obrázek
  Pavel
  31. 3. 2015 01:43

  Ahoj,
  chtel jsem se zeptat. Delam denne 100 kliku bez problemu, ale pred tydnem mi pri cviceni kliku zacal nehorazne bolet prsni sval. Uz je to tyden a porad neudelam ani jeden klik bez problemu. Nevis co mam udelat, aby jsem nemusel k lekari?
  Diky Pavel

  • Jan Kuděj
   1. 4. 2015 15:06

   Ahoj Pavle,
   doporučuji dát si ještě delší pauzu (tak 2 týdny) a poté to vyzkoušet. Pokud sval bude stále bolet, tak už bude určitě lepší zajít si k lékaři.

 27. Profilový obrázek
  Petr
  1. 4. 2015 14:58

  Ahoj, cca za 14 dní jdu na testy a potřebuji udělat co nejvíce kliků v kuse. Zatím jich udělám přibližně 30. Jedná se o kliky na šířku ramen. Má cenu měnit úchop, když vím, že bude dělat jen ten jeden? Případně mám dělat denně co nejvíce kliků nebo to rozdělit na série a pokud ano, tak po kolika opakování. Vynechávám teď fitko a soustředím se hlavně na cviky ze kterých budou testy. Nebo to mám naopak okořenit třeba tlaky, benčem..?

  Děkuji za brzkou odpověď

  Petr

  • Jan Kuděj
   1. 4. 2015 15:21

   Ahoj Petře,
   pokud máš testy z vybraných cviků, tak je určitě lepší soustředit se pouze na tyto cviky. Pokud Tě svaly nebolí, tak můžeš kliky cvičit každý den.

   Přikláněl bych se spíše k sériím. Při zvyšování počtu opakování je nejlepší prostě jednoduše dělat maximální počet opakování v každé sérii. Přestávky mezi sériemi je potom lepší si dávat delší – zhruba 5 minut.

 28. Profilový obrázek
  David
  6. 4. 2015 22:05

  Ahoj, jsem začátečník a rozhodl jsem se že začnu s klikama, zkoušel jsem to, a dal jsem jich tak tak 10. Tak se chci zeptat jak často mám těch 10 kliků pro začátek dělat, jakože třeba ráno 10, odpoledne 10 a večer 10? nebo prostě 10 kliků denně? Děkuji

  • Jan Kuděj
   6. 4. 2015 22:25

   Ahoj Davide,
   spíše kliky cvič v sériích s několikaminutovou pauzou. Nemusí to být ani série po 10 klicích – můžeš například dělat 3 série po 8 opakováních a časem počet navýšit na 10 i více opakování. Doporučuji Ti zařadit do tréninku více variant kliků nebo i jiné cviky, aby svaly byly zatěžovány rovnoměrně. ;)

 29. Profilový obrázek
  Igor
  13. 4. 2015 21:47

  Ahoj, chtěl bych se zeptat na frekvenci cvičení. Cvičím denně v tomto režimu: jednou za hodinu udělám 20kliků. Opakuji to asi 5x (po hodině). Je to správná metoda, nebo bych ji měl změnit? A druhý dotaz je jak rychle klik provádět. Je lepší je dělat rychle (frekvenčně), nebo spíše pomalu? Děkuji.

  • Jan Kuděj
   16. 4. 2015 14:03

   Ahoj Igore,
   svaly potřebují čas k regeneraci a takto se jim žádné nedostává. Vhodnější je kliky cvičit po zahřátí v několika sériích s několikaminutovými přestávkami a s následným protažením. Určitě se také podívej na další cviky na jiné svaly, aby jsi posiloval svaly celého těla. :)

   Doporučuji kliky cvičit spíše pomaleji a soustředit se přitom na správnou techniku. Občas však neuškodí frekvenci zvýšit a rozvíjet tak výbušnou sílu (viz kliky s tlesknutím).

 30. Profilový obrázek
  fíla
  17. 4. 2015 21:27

  ahoj , chci se zeptal kliky dělám pořád ,a zajímalo by mně jestly je to dýchání tak nutné . páč jsem to nikdy neřešil , roistou ty prsní svaly i bez toho dýchání?? Děkuji :)

  • Jan Kuděj
   19. 4. 2015 09:34

   Ahoj Fílo,
   pro růst svalů správné dýchání není bezpodmínečně nutné – správně dýchat je potřeba spíše kvůli růstu krevního tlaku (viz http://fityou.cz/dychani-nejen-pri-cviceni/).

 31. Profilový obrázek
  Soowy
  19. 4. 2015 23:28

  Zdravím….chtěl bych znát tvůj názor na kliky se zátěžovou vestou.Cvičím zatím kliky s 15ti kg zátěží v různých variantách a můj cíl je 30kg.Rád bych znal výhody a nevýhody tohoto cvičení.Díky :)

  • Jan Kuděj
   22. 4. 2015 23:23

   Ahoj Soowy,
   pro pokročilé je podle mě zátěžová vesta skvělá věc – umožňuje dosáhnout většího objemu a síly při komplexních cvicích, které se běžně cvičí pouze s váhou vlastního těla.

   Konkrétně u kliků je nevýhodou zvýšená zátěž na bederní páteř, ale pokud máš pevné břišní svaly a dáváš si pozor na to, aby ses přitom neprohýbal, tak je to bez problémů. :)

 32. Profilový obrázek
  Martin
  3. 5. 2015 20:49

  zdravím, chci se zeptat jak mám dohnat svojí pravou ruku, je mi 17 let,měřím 182 cm, vážím 75 kh a čvičím už pár měsícu, ale všiml jsem jsi že na levé ruce se mi svaly dost zvětšily a na pravé moc ne… potrebuju poradit jak mam posilovat a hlavne abych tu levou ruku dohnal… dekuji moc

  • Jan Kuděj
   4. 5. 2015 08:52

   Ahoj Martine,

   je třeba obě ruce posilovat rovnoměrně. Pokud tedy cvičíš například s jednoručkami obě ruce zvlášť, tak by měl být počet opakování stanoven podle slabší ruky, přestože silnější ruka by zvládla více opakování. Dále je lepší vyhnout se cvičení na multipressu, kde jedna ruka může zabírat více než druhá. Pokud se na toto zaměříš, tak by disbalance měly zmizet. ;)
    
   Pokud mohu poprosit, další dotazy již směřujte do našeho fóra, které je pro dotazy přímo určené. :)
   http://forum.fityou.cz/

 33. Profilový obrázek
  Robert Brožek
  10. 5. 2015 13:01

  Ahoj Honzo.Rozhodl jsem se zakoupit hrazdu na cvičení a chci se zeptat,jestli mohu cvičení shybů přidat ke cvičení kliků,které cvičím co druhý den a to klasické a tricepsové ve třech seriiích každou variantu a nebo bude lepší cvičit na hrazdě vždy v ty dny,co mám pauzu mezi cvičením kliků..Jde mi o to,co by bylo vhodnější,abych se třeba nepřepínal a dopřál potřebný čas k regeneraci svalů.Určitě bych chtěl cvičit shyby jak nadhmatem tak podhmatem.Mohl by jsi mi poradit kolik opakování pro začátek a zda také v seriiích?Moc děkuji.Robert

  • Jan Kuděj
   14. 5. 2015 18:36

   Ahoj Roberte,
   skvělý krok! :)

   Při shybech se oproti klikům zapojují úplně odlišné svaly, takže to můžeš udělat oběma způsoby. Regeneraci to neovlivní.

   S počtem opakováním Ti moc neporadím – měl by se odvíjet od Tvého maxima. Doporučuju ale přečíst si článek o shybech, kde je pár tipů do začátků.

   Shyby můžeš cvičit také v sériích. Pokud ale budeš v rámci jednoho tréninku cvičit shyby a kliky, tak si z toho můžeš sestavit kruhový trénink. Ten by mohl vypadat například takto:

   1. Shyby nadhmatem
   2. Klasické kliky
   3. Shyby podhmatem
   4. Tricepsové kliky

   To celé 3x-5x. Doporučuji vyzkoušet i naše workouty (http://fityou.cz/workouty/).

 34. Profilový obrázek
  Josef
  13. 5. 2015 11:44

  Zdravim jedu posilku už asi 8 mesicu a 4 mesice doma s vlastni vahou momentalne nemuzu posilku nastevovat zduvodu zraneni tak doma si dam 500 kliku za den pak jeden den pauzu, diamantove,široké, siroke s vytocenym zapestim,klasicke, vojenské, a kliky s nohama na hoře a chtěl sem se zeptat jesli to stačí za den nebo bych to měl spis zapojit do hodinovky ?

  • Jan Kuděj
   14. 5. 2015 18:45

   Ahoj Josefe,

   500 kliků za den je slušný výkon. Občas to jako taková výzva nemusí uškodit, dělat kliky celý den (sám jsem už zkoušel třeba 1000 kliků za den :)), ale je to pro tělo velká zátěž. Doporučil bych tedy tu hodinovku, max. hodinu a půl. ;)

 35. Profilový obrázek
  Petr
  21. 5. 2015 13:23

  Zdravím, jaký cvik je nejlepší na posílení (popř. vypracování) prsních svalů. A kolik opakování bych měl dělat v jaké frekvenci (každý den apod.). Zatím cvičím tak 20 opakování ve třech sériích (klasické kliky). Díky

  • Jan Kuděj
   23. 5. 2015 17:09

   Ahoj Petře,
   z kliků jsou na prsa nejvíce zaměřené klasické a široké kliky a z obtížnějších variant potom kliky s tlesknutím nebo lukostřelecké kliky. Ze cviků se zátěží je to hlavně benchpress, tlaky či rozpažky s jednoručkami nebo předpažování na kladkách (tyto cviky prozatím na stránkách nemáme zpracované, za což se omlouváme).

 36. Profilový obrázek
  Tomáš
  1. 6. 2015 19:11

  Ahoj Honzo. Omlouvám se jestli jsi už na tuto otázku tady odpovídal, diskuzi jsem nečetl celou, ale zajímalo by mě jestli můžu klikováním se svými cca 62 kg dosahovat stejných výsledků (co se růstu svalů týče) za stejnou dobu, jako někdo, kdo má třeba 120 kg.

  • Jan Kuděj
   3. 7. 2015 17:38

   Ahoj Tome,

   při klicích a dalších cvicích s vlastní vahou se svaly rozvíjí poměrově stejně k váze těla. To znamená, že v absolutních hodnotách sice těžší/vyšší člověk nabere více svalů, ale v podstatě se svaly rozvinou stejně.

   Snad je to tak pochopitelné. :)

 37. Profilový obrázek
  Lukáš
  4. 6. 2015 11:10

  Ahoj,
  hraju stolní tenis na okresní úrovni a opakovaně se mi stalo, že si při úderu “utrhnu” ruku, pravděpodobně se jedná o natažený/natržený triceps (bolest v horní části paže na zadní straně). Stává se to při prudkém pohybu rukou směrem nahoru. Pak musím několik dnů úplně vysadit, protože při hře se to zhoršuje. Příčinou je pravděpodobně kombinace nedostatečného protažení a špatné techniky úderu.
  S protažením se dá něco dělat, ale technicky špatnému úderu se při hře občas prostě nevyhnu.
  Zajímalo by mě, zda se dá cvičením/posílením zvýšit odolnost svalu proti tomuto druhu zranění, případně jakým způsobem cvičit (kliky?), jak intenzivně. Podotýkám, že mi nejde primárně o objem svalů. Tělesnou stavbou jsem spíše rachitik, 185cm/70kg.
  Díky

  • Jan Kuděj
   3. 7. 2015 17:13

   Ahoj Lukáši,
   do jisté míry by posilování mělo pomoci zvýšit odolnost svalu. Pokud Ti nejde o objem, tak určitě stačí cviky s váhou vlastního těla, jako jsou kliky.

   Doporučuji ale pro jistotu konzultaci s lékařem – přeci jenom já doktor nejsem. Přeji, ať se ruka zlepší.

 38. Profilový obrázek
  Adolf
  4. 8. 2015 21:55

  čus, cvičím jen když se mi chce a to není často. I přes to udělám max. 300 kliků tedy 10 sérií po 30. Ale pořád po tollika klikách nedokážu kliky na jedné ruce:D Měřím 178 cm vážím 65. Proč? Díky za odpověď

  • Jan Kuděj
   10. 8. 2015 19:51

   Ahoj Adolfe,
   pěkný výkon!
   Může to být tím, že pokud cvičíš pouze kliky, tak nejsou dostatečně rozvinuté další svaly. Pohyb při klicích na jedné ruce je dost odlišný od klasických kliků, takže doporučuji dělat kliky v různých variantách a zařadit i další cviky na jiné svalové skupiny. Časem se tak ke klikům na jedné ruce určitě dopracuješ. ;)

 39. Profilový obrázek
  Lukáš
  28. 9. 2015 04:36

  Ahoj, v srpnu jsem začal cvičit kliky a sedy lehy, začal jsem cvičit každý den 10 kliků a sedů lehů, postupně jsem každý týden zvedal o 10, teď jsem na 80, jedu vždy 10 kliků,hned na to 10 sedů lehů a minuta přestávka a tako znovu, je tento režim správný? jeden den si dávám volno, jinak to dělám pravidelně každý den.Díky.

 40. Profilový obrázek
  Dominik
  1. 10. 2015 13:41

  Zdravim,
  Už v kalisthenice sem se před 3 lety pohyboval často už s několka kilogramovou zátěží, růst svalové hmoty pro mě byl ale moc malý, tak sem se na rok a půl začal plně věnovat fitness.
  Mám ale malý problém, znova mě chytlo pořádně se hecnout na hrazdách a doma u kliků atd. Jenomže nejsem schopný, ani při několika provedeních technicky správně, dosáhnout procítění prsnïho svalstva. Máš nějakou radu?
  Kliky zvládnu po 20 technicky správně bez i se zátěží a různé variace cviků sem zkoušel několikrát. Bojim se, že začnou prsa stagnovat. Díky

  • Jan Kuděj
   14. 10. 2015 22:15

   Ahoj Dominiku,
   vyzkoušel jsi třeba i kliky na jedné ruce? Pokud zvládneš 20 opakování klasických kliků, tak by pro Tebe kliky na jedné ruce měly stále být dostatečnou výzvou. Dále by mohly pomoci podpěry na kliky, pokud už je tedy nepoužíváš.

   Prsní svaly můžeš ale můžeš částečně rozvíjet také při klicích na bradlech, různých dipech na hrazdě. Hodně také pracují při leverech (výborný na prsa je hlavně back lever).

 41. Profilový obrázek
  Radim
  23. 11. 2015 21:40

  Zdravím, při projíždění otázek a odpovědí jsem si všiml něco ohledně stravy, chtěl bych se tedy zeptat. Jaká strava je dobrá na cvičení?

  Předem děkuji.

 42. Profilový obrázek
  Anča
  22. 12. 2015 18:27

  Zdravím,
  i přesto, že mi to spousta lildí vymlouvala (je mi 16 a holky v tomhle věku by prý ještě neměly moc posilovat), začala jsem se sama sobě trochu věnovat. Cvičím obden nějaké ty cviky na nohy, břicho a co se týče svalů na rukou a zádech, věnuji se především klikům. Nechci to moc přehánět (ani nemůžu, moc toho nevydržím :) ), dělám většinou 5 sérií po 20ti opakováních s tím, že střídám různé druhy kliků (diamantové, široké, vojenské..), většinou podle chuti a nálady. Chtěla bych se ale zaměřit i na bicepsy, bohužel však nemám hrazdu (ani jinou možnost, jak bych mohla shybovat – do lesa na větev se nedostanu každý den) ani jednoručky (a peníze už došly)… a tím už se dostávám k mojí otázce, zda-li existují nějaké další cviky, které je možno provádět v domácích podmínkách a posilují se jimi především bicepsy?
  Předem děkuji za odpověď a přeji hezké prožití vánočních svátků a šťastný Nový rok :)

  • Jan Kuděj
   12. 1. 2016 16:41

   Ahoj,
   moc nechápu, proč Ti cvičení spousta lidí vymlouvá – cvičení s vlastní vahou u dospívajících rozhodně nemá negativní dopad. Naopak bych ho každému spíše doporučil. Nevhodné jsou pouze cviky s těžkými váhami, jako jsou hlavně dřepy nebo mrtvé tahy.

   S těmi bicepsy Tě asi zklamu, ale o dalších efektivních cvicích na bicepsy v domácích podmínkách už nevím. Možná by šlo zvedat např. tašky s láhvemi vody, ale to už není úplně ono. Každopádně hrazda, resp. tyč do dveří není vůbec drahá záležitost, takže tu bych si určitě koupil, pokud bude možnost. :)

 43. Profilový obrázek
  Honza
  29. 12. 2015 09:01

  Ahoj Honzo,
  cvičím kliky pár měsíců a chtěl jsem se zeptat, co nejlépe dělat dále.Momentálně cvičím s pauzami série o 96ti klicích.Tyto série opakuji někdy i do počtu 1000 kliků za den.Cítím docela nárůst prsních svalů, ale chtěl bych využít kliky i do posílení svalů na rukou a potrápit i břicho.Děkuji za radu

  • Jan Kuděj
   12. 1. 2016 16:49

   Ahoj Honzo,
   to už jsou teda brutální série! :) Na posílení rukou při klicích je důležité mít ruce blízko u sebe, takže vojenské nebo diamantové kliky jsou ideální. O dost těžší jsou taky kliky na jedné ruce. Zkoušel jsi?

   Na posilování břicha při klicích je zajímavé cvičit je s jednou nohou zvednutou do vzduchu (výměna nohou např. po 10 opakováních).

 44. Profilový obrázek
  Honza
  18. 1. 2016 06:45

  Díky za rady, vyzkouším…Kliky na jedné ruce jsem zkoušel, ale moc je nedávám.Nevím, možná je to tím, že mám 90 kilo.A nebo mám ještě hodně co zlepšovat.

 45. Jan Kuděj
  19. 1. 2016 22:58

  Omlouváme se, ale komentáře jsou již uzavřeny. Pokud máte nějaký dotaz, neváhejte se zeptat na našem fóru. Dotazy týkající se přímo kliků směřujte do tohoto tématu.

Comments are closed.

Potřebujete více informací?

Sepsali jsme pro vás 10stránkový e-book o hubnutí a tvarování postavy.

Sepsáno na základě našich zkušeností s lidmi, jako jste vy (našimi čtenáři)

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden večer, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě dotazů a zkušeností stovek našich čtenářů a klientů - běžných lidí, kteří chtěli shodit pár kilo a dostat se do formy.

Kniha mimo jiné obsahuje

 • Jak nastavit zdravý jídelníček
 • Jak hubnout a vytvarovat postavu
 • Jak správně počítat kalorie
 • Jak měřit výsledky
 • Jak změnit svůj život k lepšímu díky změně postavy

Jak získat náš e-book?

Ebook si můžete zakoupit nyní s dlouhodobou slevou 50 %. Místo 199 Kč tak zaplatíte jen 99 Kč. Zadejte do formuláře svůj e-mail, na který Vám zašleme údaje k platbě převodem. Po jejím provedení obratem obdržíte e-book do své e-mailové schránky.

Objednávka

Bez cookies to nezvládneme. Více

Do Tvého počítače mohou být během používání tohoto webu dočasně uloženy soubory cookie. Pomáhají nám analyzovat návštěvnost, zobrazovat personalizované reklamy, nebo Ti usnadnit používání některých služeb webu (třeba košík, který si pamatuje tvoje zboží i po opuštění webu). Cookies jsou používány výhradně za účelem zkvalitňování služeb a nejsou nijak nebezpečné. Účelem této zprávy je splnění povinnosti informovat Tě, že cookies jsou nezbytnou součástí tohoto webu a jeho používáním s tím souhlasíš. Po stisknutí tlačítka „Chápu“ Tě následující rok tato zpráva nebude znovu obtěžovat.

Zavřít