Film Super Size Me aneb Jedl 30 dní pouze u McDonald‘s

Nezávislý americký filmař Morgan Spurlock se rozhodl světu sám na sobě demonstrovat, co s vámi dělá strava z fastfoodů. Natočil proto dokument, ve kterém chodil 30 dní na tři jídla denně pouze do největšího řetězce s rychlým občerstvením na světě. Výsledky šokovaly všechny včetně autora samotného.ÚKOL: Jeden měsíc se stravovat pouze u McDonald‘s

Morgan se experimentem rozhodl reagovat na soudní spor dvou Američanek, které řetězec neúspěšně žalovaly za to, že kvůli konzumaci jejich jídla ztloustly.

I přes neúspěch se otevřela podnětná debata. Škodí pravidelné návštěvy fastfoodů zdraví? Lze na něm být závislý a můžeme jej tedy položit do roviny s tabákem a alkoholem? Neměl by pak fastfood čelit podobným omezením jako tabák a alkohol (regulace reklamy, daně)? To se pokusil Morgan objasnit praktickým pokusem na vlastním těle.

Pravidla pokusu:

  • Stravovat se bude výhradně u McDonald’s 3× denně (Snídaně, obědy, večeře)
  • Musí alespoň jednou zakoupit každý z nabízených pokrmů
  • Nesmí potraviny nakupovat jinde, než v Mcdonald’s, ani balenou vodu
  • Pokud je mu nabídnuto velké menu, musí jej přijmout
  • Nachodí denně přibližně 5000 kroků (jako průměrný Američan)

Zajímavosti z průběhu pokusu

Již druhý den bylo Morganovi nabídnuto tzv. „Super size“ menu (1,2 litru Coca-coly, extra velké hranolky, dvojitý burger). Morgan, který na takové množství nezdravého jídla nebyl zvyklý, se po konzumaci pozvracel.

Pátý den váha ukazovala Morganovi o 4,5 kg více, než před začátkem experimentu. Objevuje se také deprese, letargie, bolest hlavy.

„Dostavila se i sexuální dysfunkce.“

V průběhu následujících dnů mu doktoři navážili o dalších 3,5 kg více a přirovnali jej k člověku s vytvořenou závislostí. Po skončení pokusu se váha zastavila na 95,5 kg – Morgan tedy celkem přibral 11 kg během pouhých 30 dní!

Článek pokračuje po reklamě

Pokračování článku

Nesmíme pro úplnost opomenout, že mu byl diagnostikován úbytek svalové hmoty, který opticky snížil množství přibraného tuku. Dle slov tehdejší přítelkyně byl u Morgana patrný úbytek životní energie a sexuální dysfunkce.

Super size me

Po 21. dni bylo doktory doporučeno ukončení experimentu – aby se tak vyhnul hrozícím srdečním problémům. Morgan však pokračuje. Experiment dokončí s celkovým skóre 9 „super size“ menu. Dle nutriční specialistky snědl tolik nezdravých potravin, jaké by měl člověk sníst spíše za 8 let, než za 30 dní.

Náprava škod? 14 měsíců!

Shodit nabraná kila a nabrat zpět svalovou hmotu trvalo po návratu na veganskou stravu od přítelkyně Morganovi více než jeden rok.

Kritika však přišla i směrem k dokumentu

Kritici poukazují na fakt, že pokud sníte 5000 kalorií denně a prakticky nebudete cvičit, váhu rychle naberete i mimo fastfoodové řetězce. Morgan tak tedy pouze dokázal, že přejídání a lenost vedou k obezitě. Film se také údajně opřel o silnou značku řetězce a vytěžil z ní vlastní publicitu (dokument o přejídání se domácími hamburgery by zajímal málokoho).

Objevily se i protestní pokusy, při kterých kritici i přes pravidelné stravování v McDonald‘s dokázali naopak zhubnout, stačilo pouze příjem kalorií regulovat a vyvážit jej cvičením.

Pozitivní efekt se však dostavil

Po odvysílání filmu McDonald’s ukončil nabídku tzv. Super Size menu a nabídl zdravější pokrmy (především saláty). Řetězec však odmítl, že změny souvisí s dokumentem Super Size Me (ČSFD).

fitness filmyjídelníčekzdraví

Líbí se Ti tento článek? Doporuč jej svým přátelům

Zdroje:
wikipedia.org, Morganspurlock.com (obrázek)
Diskuse k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahlásit chybu

Máme někde chybu?
Máme nové stránky, dej nám o ní prosím vědět