Základní mýty, fakta a rady spojené s hubnutím

Rady a tipy na hubnutí

Ztrácíte už v záplavě „přelomových objevů“ v oblasti hubnutí víru, že něco vůbec funguje? Vyzkoušeli jste pilulky, speciální stroje, koktejly a jiné reklamou protlačované produkty? Rozhodli jsme se napsat článek s osvětou. Jak skutečně správně hubnout?



Časté mýty a reálná fakta

Mýtus: Cvičením jedné partie spalujete lokální zásoby tuku

Jedna z nejčastějších marketingových lží, která se snaží prodávat především stroje na břišní svaly. Reklamy vám tvrdí, že intenzivní posilování břicha je nejlepším způsobem, jak na břiše zhubnout.

Fakt: Tělo hubne rovnoměrně

Ve skutečnosti je však tuk spalován v celém těle. Intenzivním cvičením břišních partií tak sice můžete zhubnout, existují však efektivnějších způsoby. Posilování totiž vyvolává v první řadě růst svalů, a tak nechtěným efektem může být naopak ještě větší objem problémových partií, neboť rostoucí svalová hmota tuk vytlačí ještě více.

Mýtus: Tuk se mi ukládá jen na břiše / na hýždích

Tento mýtus souvisí s předchozím, přesto si jej oddělíme. Zejména ženy mají často pocit, že se jim tuk ukládá pouze na břiše, bocích, či hýždích, jinde přitom ne. Z toho také vznikl mýtus, že pouze v těchto partiích je nutné hubnout.

Fakt: Tuk se ukládá všude, někde však více

Pokud objem tuku ve vašem těle roste, roste všude – kolem orgánů, v obličeji, na rukou, na prsou, i na nohou. Existují ale tzv. problémové partie, kde se ukládá ve větším množství. U mužů se jedná typicky o oblast břišní, u žen pak dle typu postavy na břicho (jablkovitý tvar) nebo hýždě (hruškovitý tvar).

Oblastí, která dostala velmi líbivý název, jsou „madla lásky“. Jedná se o oblast boků (kolem ledvin), která trápí ženy i muže. Své protějšky za ní ale rádi uchopujeme, a tak se anglický název „love handles“ dostal i do českého jazyka.

O této partii si můžete více zajímavostí přečíst na: http://sjidelnicek.cz/madla-lasky/.

Článek pokračuje po reklamě

Pokračování článku

Mýtus: Cvičením přeměňujete tuk na svaly

Nadpis hovoří sám za sebe, lidé si často myslí, že při cvičení se množství tuku přeměňuje na svaly.

Fakt: Je biologicky nemožné přeměnit tuk na svaly

Můžeme říct, že cvičením spalujeme tuk a podněcujeme svaly k růstu. To však neznamená, že se tak děje přímo. Při intenzivním hubnutí naopak často spalujeme tuk a společně s tím ubývá i svalové hmoty, kterou pak opět musíme posilováním nabrat.

Tukové a svalové buňky mají úplně jiné složení i funkci a jejich přímá vzájemná přeměna je biologicky nemožná.

Mýtus: Když chci zhubnout, nesmím jíst

Lidé své tělo často zbytečně trápí, řeknou si, že zhubnou a ze dne na den přestanou jíst. Takový stav se však nedá vydržet a opomeneme-li fakt, že po hromadách nezdravého jídla z předchozích dní může být očistný den o hladu žádoucí, zhubnout se takto nedá.

Fakt: Chcete-li zhubnout, musíte jíst

Hubnutí je proces, který vyžaduje cvičení v kombinaci s vhodnou dietou. Energie však musíte za den vydat více, než jí přijmete.

Rady: Jak tedy rychle a efektivně zhubnout?

Bez tvrdé práce to nepůjde

Zapomeňte na to, že stačí ležet u televize a polykat spalovač tuků, nebo si dát 20 sklapovaček. Chcete-li zhubnout, připravte se na propocené tričko a pravidelně alespoň 20 minut intenzivního kardio tréninku.

Vhodná dieta je základ

Celá snaha stojí a padá na vhodné stravě. Při přejídání se můžete cvičit sebevíc, ale výsledky se stejně nedostaví. Při cvičení si naordinujte kvalitní dietu. To neznamená, že přestanete jíst! Dáte si však menší porce zdravého jídla vícekrát denně – zelenina, saláty, luštěniny, kuřecí, ryby a podobně. Variant různých diet je mnoho.

hubnutí

Líbí se Ti tento článek? Doporuč jej svým přátelům




Diskuse k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahlásit chybu

Máme někde chybu?
Máme nové stránky, dej nám o ní prosím vědět