Svaly ramen patří mezi menší svalové skupiny, a tak jejich posilování bývá zanedbáváno nebo výrazně omezováno pouze na pár cviků zaměřených zejména na deltové svaly. Deltové svaly však nejsou jediné ve skupině ramenních svalů – do této skupiny se totiž řadí ještě 5 dalších svalů.
Deltový sval (Musculus deltoidus)
Největší z ramenních svalů, který může být podle funkce dělen na 3 části: přední, střední a zadní.
Přední část bývá nejvíce zatěžována, a proto je často zkrácená. Zadní část bývá naopak zpravidla oslabená. Z toho důvodu pak dochází k předsouvání ramen dopředu. Je tedy třeba posilovat také zadní část deltového svalu (skvělým cvikem jsou obrácené rozpažky).
Funkce: Přední část provádí předpažení a pomáhá také při vnitřní rotaci paže, střední část provádí upažení a zadní část pak zapažení a částečně také vnější rotaci paže
Začátek svalu: Přední část – klíční kost, střední část – nadpažek (výběžek lopatky nad ramenním kloubem), zadní část – vnější strana lopatky
Úpon svalu: Přední strana pažní kosti
Nadhřebenový sval (Musculus supraspinatus)
Tento sval je schován pod střední částí deltového svalu. Jeho funkcí je upažení (stejně jako u střední části deltového svalu) a vnější rotace paže.
Začátek svalu: Nad hřebenem lopatky
Potřebujete více informací?
Sepsali jsme pro vás 10stránkový e-book o hubnutí a tvarování postavy.
Sepsáno na základě našich zkušeností s lidmi, jako jste vy (našimi čtenáři)
Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden večer, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě dotazů a zkušeností stovek našich čtenářů a klientů - běžných lidí, kteří chtěli shodit pár kilo a dostat se do formy.Kniha mimo jiné obsahuje
- Jak nastavit zdravý jídelníček
- Jak hubnout a vytvarovat postavu
- Jak správně počítat kalorie
- Jak měřit výsledky
- Jak změnit svůj život k lepšímu díky změně postavy
Úpon svalu: Přední strana pažní kosti
Podhřebenový sval (Musculus infraspinatus)
Silný sval, jehož funkcí je vnější rotace paže. Najdeme jej níže pod svalem nadhřebenovým.
Začátek svalu: Pod hřebenem lopatky
Úpon svalu: Přední strana pažní kosti
Velký sval oblý (Musculus teres major)
Tento sval se opět upíná níže na lopatce. Oproti podhřebenovému svalu velký sval oblý provádí vnitřní rotaci paže (jedná se tedy o antagonisty). Jeho funkcí je také připažení. Velice často se tedy zapojuje společně s širokým svalem zádovým, jehož funkce je z velké části podobná.
Začátek svalu: Spodní část lopatky
Úpon svalu: Zadní strana pažní kosti
Malý sval oblý (Musculus teres minor)
Nejníže na lopatce se upíná malý sval oblý. Tento menší sval se, podobně jako sval předchozí, podílí na připažení. Na rozdíl od velkého svalu oblého však pomáhá při vnější rotaci paže.
Začátek svalu: Spodní část lopatky
Úpon svalu: Přední strana pažní kosti
Podlopatkový sval (Musculus subscapularis)
Poslední z ramenních svalů je podlopatkový sval. Oproti předchozím svalům se podlopatkový sval upíná na vnitřní stranu lopatky.
Funkce: Vnitřní rotace paže
Začátek svalu: Vnitřní strana lopatky
Úpon svalu: Přední strana pažní kosti
Jak tedy posilovat ramena?
Je vidět, že ramenní svaly mnohdy pracují jako synergisté a mohlo by se proto zdát, že jim není třeba věnovat tolik času. Přesto však každý ze svalů má svou specifickou funkci, kterou lze jen těžko popisovat (pohyby mohou být v různých úhlech apod.). Proto je vhodné zařazovat na ramenní svaly více cviků, abyste tuto komplikovanou svalovou skupinu posílili co nejkomplexněji.
Veškeré anatomické články u nás najdete ZDE.
Diskuse k článku