Strečink: Jak po cvičení správně protáhnout svaly

Strečink

Rozehřátí před tréninkem a protažení po tréninku – důležité součásti cvičení, které však velká část návštěvníků posiloven opomíjí. Pouhých 10 minut času přitom může velmi urychlit regeneraci a zabránit zbytečnému zranění.Pokud patříte mezi jedince, kteří před tréninkem několikrát ledabyle „máchnou“ rukama a po jeho skončení udělají dva „relaxační“ cviky s lehkou činkou, článek je určen zejména pro vás.

Protažení je důležité až po námaze svalů

Důkladný strečink přichází až po cvičení. Činnosti bychom měli věnovat asi 10 – 15 minut. Ideálně by jí měla ještě předcházet zklidňující fáze, kdy si opět po dobu přibližně 10 minut na rotopedu srdeční tep uklidníme a tělo postupně „vychladne.“

Proč svaly po cvičení protahovat?

Pamatujte, že do posilovny bychom neměli chodit jen za objemem. Cílem sportovních aktivit je zdokonalení čtyř skupin vlastností svalů: Síla, rychlost, výdrž a pružnost. A protože zvedání závaží v posilovně způsobuje zkrácení svalů, je nutné je po tréninku protáhnout. Svaly se tak rychle uvolní a zachovají si svou flexibilitu.

Druhým důležitým důvodem je regenerace. V posilovně svaly nadměrně zatížíme. Jsou stažené (v kontrakci) a po nějakou dobu tak zůstávají (cítíme se „napumpovaní“). Aby sval ale mohl regenerovat, musí se nejprve uvolnit. Důkladným protažením můžeme tuto proceduru významně urychlit. Regenerace je proto po strečinku rychlejší a kvalitnější.

Protažení na běhání

Hlavní výhody pravidelného strečinku

  • Zachování nebo zdokonalení pružnosti svalů
  • Urychlení regenerace svalů po námaze
  • Prevence zranění při sportovních aktivitách
  • Rehabilitace (sedavá práce, bolavá záda)
  • Psychické uvolnění

Jak správně protahovat svaly

Strečinku samotnému věnujeme okolo 10 minut. Všechny namáhané svaly protahujeme důkladně, nestačí jednou „kmitnout“ a jít na další partii.

Ideální je postupovat směrem od krku dolů, případně opačně. Na sval pomalu vytváříme tlak, který rovnoměrně stupňujeme. Vždy, kdy se dostáváme do bodu začínající bolesti, povolíme. Na jednom svalu bychom měli protažení opakovat třikrát za sebou po dobu 10 – 15 vteřin. Při každém dalším protažení bychom měli „bod bolesti“ o trochu posunout a v závěru se dostat opravdu na maximum. Rozhodně to ale neznamená překonávat bolest za každou cenu a způsobit si zranění!

Jednoduše řečeno postupně během alespoň 10 minut protáhněte svaly krku, ramena, paže, prsa, záda, břišní svaly, boky, stehna a lýtka. Nezapomeňte ani na šlachy.

Tipy na protahovací cviky

V následujícím videu uvidíte 20 protahovacích cviků na celé tělo. Tyto cviky mám zajistí komplexní protažení všech důležitých svalů.

A co strečink před cvičením? Raději rozcvičku!

Před cvičením klasický strečink neprovádíme. Protažení svalů slouží k jejich relaxaci. Pro fyzickou aktivitu je ale naopak chceme zahřát a připravit k výkonu. V začátku tréninku je proto lepší například na rotopedu pomalu zvýšit srdeční tep, aby se svalstvo a orgány prokrvily. Vhodné jsou i krouživé pohyby rukama, trupem a nohama – uvolníte tak látky pro promazání kloubů, což snižuje jejich opotřebení.

Rozcvičce opět věnujte asi 10 až 15 minut.

ohebnostzačátky cvičení

Líbí se Ti tento článek? Doporuč jej svým přátelům

Zdroje:
askmen.com, fitday.com, wikihow.com, nerdfitness.com
Diskuse k článku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Potřebujete více informací?

Sepsali jsme pro vás 10stránkový e-book o hubnutí a tvarování postavy.

Sepsáno na základě našich zkušeností s lidmi, jako jste vy (našimi čtenáři)

Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden večer, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě dotazů a zkušeností stovek našich čtenářů a klientů - běžných lidí, kteří chtěli shodit pár kilo a dostat se do formy.

Kniha mimo jiné obsahuje

  • Jak nastavit zdravý jídelníček
  • Jak hubnout a vytvarovat postavu
  • Jak správně počítat kalorie
  • Jak měřit výsledky
  • Jak změnit svůj život k lepšímu díky změně postavy

Jak získat náš e-book?

Ebook si můžete zakoupit nyní s dlouhodobou slevou 50 %. Místo 199 Kč tak zaplatíte jen 99 Kč. Zadejte do formuláře svůj e-mail, na který Vám zašleme údaje k platbě převodem. Po jejím provedení obratem obdržíte e-book do své e-mailové schránky.

Objednávka