V armádě je nutné neustále se udržovat ve výborné formě, a život vojáka je tedy často spjatý s fitness. Proto jsme si pro vás připravili rozhovor s Jakubem – členem armády ČR.
Ahoj Kubo, mohl by ses nám na úvod představit a sdělit o sobě něco zajímavého? Nedávno jsi vstoupil do Armády ČR… Rozveď, prosím, co tomu předcházelo a co Tě k tomu vedlo.
Ahoj, jmenuji se Kuba, jsem vojákem z povolání Armády ČR a v současnosti sloužím u 44. lehkého motorizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení.
K armádě a k vojenství obecně mne to táhlo od malička. Hlavně ze strany otce a dědečka, kteří se o toto téma vždy zajímali. Můj zájem o AČR se začal postupně prohlubovat od začátku války v Afghánistánu, kdy jsem si rozšiřoval vědomosti o našich vojácích, kteří si u spojenců získali respekt za vždy dobře odvedenou práci na bojišti. V tu chvíli jsem se rozhodl, že chci být jedním z nich.
Vojenský výcvik je bezesporu extrémně náročný, absolvovat ho nezvládne každý. Kdy jsi začal s cvičením a v jaké formě jsi do armády šel?
Musím se přiznat, že v době základní školy a po většinu doby na gymnáziu jsem v dobré fyzické formě nebyl a vcelku jsem na to kašlal. Intenzivně jsem začal cvičit ke konci gymnázia, tedy více jak rok před vstupem do armády a trénink se postupně zintenzivňoval. Začal jsem hlavně běhat, což jsem do té doby nesnášel, nyní se bez běhání neobejdu.
Nedokážu porovnat, v jaké jsem byl tehdy formě, ale určitě v mnohem lepší, než v jaké je dnes průměrný člověk kolem 20 let.
Můžeš nám odkrýt detaily výcviku nových vojáků?
V základní přípravě se noví vojáci především seznamují a osvojují si nové životní návyky, jelikož vojenská profese s sebou nese řadu povinností, na které člověk z civilu většinou není zvyklý.
V neposlední řadě se vojáci učí zacházet se zbraněmi, základy vojenské taktiky a přežití v boji i mimo něj. Novým věcem se vyučuje jak teoreticky, tak prakticky. Někdy se ale jde na věc rovnou prakticky.
Pokud se chcete o výcviku dozvědět více, zkuste webové stránky Vojenské akademie ve Vyškově. Nebo vstupte do AČR a výcvik vyzkoušejte na vlastní kůži!
Potřebujete více informací?
Sepsali jsme pro vás 10stránkový e-book o hubnutí a tvarování postavy.
Sepsáno na základě našich zkušeností s lidmi, jako jste vy (našimi čtenáři)
Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden večer, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě dotazů a zkušeností stovek našich čtenářů a klientů - běžných lidí, kteří chtěli shodit pár kilo a dostat se do formy.Kniha mimo jiné obsahuje
- Jak nastavit zdravý jídelníček
- Jak hubnout a vytvarovat postavu
- Jak správně počítat kalorie
- Jak měřit výsledky
- Jak změnit svůj život k lepšímu díky změně postavy
Jak jsi zvládal extrémní fyzickou i psychickou zátěž, která na vás byla vyvíjena při výcviku? Litoval jsi někdy během výcviku svého rozhodnutí vstoupit do armády?
Vstupu do AČR jsem nikdy nelitoval. Fyzická zátěž se zvládnout dala. To však bylo podmíněno zvládnutím té psychické. Pokud jste si řekli, že tam jste dobrovolně, že to chcete dělat, že to vydržíte, tak jste to zvládli.
Co následovalo po výcviku? Kromě jiného jsi nastoupil i na Univerzitu obrany, kterou jsi ale již opustil. Mohl bys to rozvést?
Původně jsem chtěl směřovat svou vojenskou kariéru přes Univerzitu obrany v Brně, takže jsem po základním výcviku nastoupil právě do této vzdělávací instituce. Avšak nakonec jsem zjistil, že nesplňuje moje očekávání a představy. Proto jsem z univerzity odešel a získal místo u bojového útvaru zmíněného výše.
Jak vstup do armády ovlivnil tvůj život a přístup ke cvičení?
Můj život se podstatně změnil. Přestal jsem se zabývat zbytečnostmi a začal se soustředit na podstatné věci. Hlavně jsem se osamostatnil, do té doby jsem byl v mnohém odkázán na rodiče.
Ještě před vstupem do AČR a právě kvůli němu, jsem přestal myslet na všechny možné společenské akce, stal jsem se téměř abstinentem a začal na sobě pracovat, a to nejen po stránce fyzické.
„Přestal jsem snít o budoucnosti a začal jsem pracovat na přítomnosti, aby moje budoucnost byla taková, jakou jí chci mít.“
Když se dříve blížil víkend, mojí hlavní starostí bylo, jaká společenská akce se koná v okolí a jak bych se tam pořádně opil. Teď je to spíše, jak bude vypadat můj trénink, co nového se naučím, v čem se zlepším a jaký to pro mě bude mít přínos v zaměstnání. Abych to shrnul, přestal jsem snít o budoucnosti a začal jsem pracovat na přítomnosti, aby moje budoucnost byla taková, jakou jí chci mít.
Vraťme se k fitness. Jak často cvičíš a udržuješ se v potřebné formě?
Snažím se cvičit alespoň jednou denně, přičemž jako cvičení beru i běh. Střídám posilovnu s crossfit tréninkem, během a plaváním. Snažím se více soustředit na crossfit a běh, jelikož při těchto činnostech cvičím především to, co potřebuji při svém zaměstnání. A to nejen kvůli výročnímu přezkoušení z fyzické zdatnosti, ale i kvůli dalším fyzicky náročným úkonům vojáka.
V podstatě mám své vlastní cvičební plány, byť jsou velmi ovlivněny zkušenostmi a poznatky z armády. Velmi užitečné rady jsem dostal již od instruktorů ve Vyškově, hodně jsem se naučil i od vojenských tělocvikářů a také od kolegů.
Rád bych zmínil jeden z crossfit tréninků, které cvičím. Objevil jsem ho na nástěnce v útvarové posilovně. Trénink se jmenuje MURPH podle padlého příslušníka US NAVY SEAL poručíka Michaela Patricka Murphyho, který zemřel 28. června 2005 v Afghánské provincii Kunar. Kdo viděl film Lone Survivor nebo četl knihu Operace Red Wing, tak ví, o koho jde.
Začíná se mílovým během, poté 100 shybů, 200 kliků, 300 dřepů a vše je zakončeno dalším mílovým během. Cviky je potřeba provádět postupně, pokud neodcvičíte jedno, nepřecházejte na další. Celý trénink zabere necelou hodinu, zdatnější jedinci ho zvládají za tři čtvrtě hodiny. Mike Murphy tento trénink vymyslel a cvičil – s deseti kilovou vestou (já cvičení provádím, zatím, bez vesty).
A co strava a doplňky? Jak se vlastně stravují vojáci?
Co se stravy týče, tak se spoléhám sám na sebe, kromě vojenských cvičení, během nichž je strava zajištěna. Máme sice vlastní jídelnu a slevu na stravu, ale já jsem asi moc vybíravý. Na každý den mám „jídlo do krabičky“. Svačinu, oběd plus ovoce a zeleninu.
Obědy se většinou skládají z dostatečné porce masa, zeleniny a rýže, těstovin nebo kuskusu. Knedlíky jsem z jídelníčku téměř vyškrtl, ale občas nepohrdnu svíčkové nebo guláši.
Obecně se snažím jíst co možná nejzdravěji, čas od času si ale zahřeším a dám si zmrzlinu, pizzu nebo ovocné knedlíky apod.
Jako doplněk stravy beru pravidelně protein. Dále pak i vitamíny a kloubní výživu, klouby dostávají dost zabrat.
Děkujeme za rozhovor :). Vzkázal bys rád něco čtenářům?
Nemáte vůbec zač. Čtenáře bych poprosil o podporu našich vojáků a především veteránů. A ohledně fitness – pokud cvičíte, tak nepřestávejte, nepolevujte a snažte se zlepšovat! Pro ty z Vás, kdo se chystáte začít se cvičením a při hledání inspirace jste narazili na tento web, tak neváhejte a začněte! Byť Vaše výkony nebudou ze začátku oslňující, tvrdá dřina se v budoucnu začne vyplácet.
Diskuse k článku