Horolezectví: Cesta k všestranné fyzické zdatnosti

Horolezectví zdatnost
Komerční sdělení

Jen málokterý sport vyžaduje tak komplexní schopnosti jako horolezectví. Pro úspěšné zdolání těch nejtěžších překážek potřebujete dokonale zvládnout techniku a zároveň disponovat dostatečnou silou, pružností, hbitostí a vytrvalostí. K tomu všemu se ještě zapojuje faktor psychiky a sebedůvěry na skále či na stěně. Proč lézt, jak začít a jak se vybavit? Nejen to prozradíme dále v článku.

Proč se věnovat lezení kvůli fyzičce

Na skále

Na skále

Pokud jste někdy viděli člověka, který od dětství tráví půlku života na skále, pak vám jsou zřejmě důvody jasné. Díky pravidelnému lezení mají tito jedinci neuvěřitelnou sílu v rukou, dokonale zpevněný střed těla a perfektní motoriku v končetinách. Přitom v oblečení působí spíše jako „hubení střízlíci“, rozhodně nečekejte žádné kulturisty. Jejich svaly jsou stavěné na množství různorodých pohybů, koordinaci, pružnost a výbušnost, hrubá síla je soustředěna především do zádových svalů a paží (zejména předloktí, zápěstí a prstů). Šplhat dokážou prakticky po čemkoliv i bez horolezeckého vybavení a jejich pohyb přitom vypadá spíše jako ladný tanec.

Z toho zároveň vyplývá, že se jedná o úplně jinou činnost než zvedání kladek a těžkého závaží v posilovně. Pro silovou přípravu na lezení jsou nejlepší komplexní cviky jako shyby v nejrůznějších variantách, dřepy, kliky a cviky na břicho a střed těla, vše ideálně pouze s vlastní vahou. Nejlepším tréninkem – a to platí i pro začátečníky, kteří mají pocit, že nejsou dostatečně silní – je však lezení samotné.

Jak začít s lezením?

Pokud se skutečně chcete věnovat lezení dlouhodobě, nejlepší radou je, ať nikam nespěcháte. Největší chybou nováčků totiž je, že chtějí ihned překonávat těžké bouldery, vydat se na náročné skály. Přílišná motivace pak vede po několika nezdarech k vyhoření a zanechání horolezectví. Nemusíte hned ani nakupovat horolezecké potřeby za tisíce korun, pro první zkušenosti si vybavení stačí zapůjčit.

K opravdovým výkonům se musíte postupně „prolézt“. V první radě je nutné zvládnout techniku úchopu a pilovat pohyb na stěně. Není nutné hned navštěvovat posilovnu. Pokud se necítíte ve formě, pravidelným nenáročným lezením potřebnou sílu rychle získáte. Mimo stěnu si můžete udělat pár zmíněných shybů nebo zacvičit sérii komplexních cviků s vlastní vahou.

Je dobré, aby vás od začátku vedl někdo zkušený, od koho jednak můžete okoukat techniku, jednak vás také upozorní na vaše vlastní chyby, které tak rychle odbouráte a neponesete si je s sebou na náročnější výstupy. Velkou výhodou sportu je možnost celoročního lezení. V létě zamíříte na skálu, v zimě se pak věnujete tréninku na umělé stěně a na boulderu.

Horolezecká stěna

Po několika měsících můžete začít intenzivněji posilovat svaly předloktí, zápěstí a prstů, s přechodem na náročnější překážky už se vám síla v končetinách bude hodit. A přijde i čas zakoupení prvního vlastního horolezeckého lana.

Nezapomeňte na kvalitní vybavení

S přechodem na skály přichází čas nákupu kvalitního horolezeckého vybavení. Absolutní nezbytností jsou přilnavé „lezečky“ (horolezecká obuv) a horolezecký sedák pro jištění. Ve vaší výbavě nebudou chybět ani kvalitní rukavice, spousta lan a karabin, helma, vhodné oblečení, batoh a další. Pro nákup doporučujeme internetový obchod www.Affekt.cz, který se na horolezecké spotřeby specializuje.

Líbí se Ti tento článek? Doporuč jej svým přátelům
Diskuse k článku

  1. Gustavo Woltmann
    3. 1. 2017 11:44

    V roce 2016 jsem to zkusil poprvé a můžu rozhodně doporučit!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahlásit chybu

Máme někde chybu?
Máme nové stránky, dej nám o ní prosím vědět