Těžko budete na světě hledat národ, který je tak odlišný a zároveň tak vyspělý, jako je Japonsko. Jelikož jsem do Japonska nedávno zavítal, rozhodl jsem se navštívit tamní posilovnu, abych zjistil, jak moc se odlišují japonské posilovny od těch našich.

Přehnaná bezpečnost u skříněk v šatně
Pohodlí na prvním místě
Ze začátku jedna věc o Japoncích – ačkoliv jsou velmi pracovití, tak mají zároveň opravdu, ale opravdu rádi pohodlí a jsou ochotni si za něj připlatit. Přestože tedy cvičení moc pohodlné není, tak se snaží maximálně si jej zpříjemnit.
Pohodlí tedy začíná už ve vstupní hale, kde jsou křesla a televize. Musím říct, že při odchodu není vůbec špatné si na chvíli sednout a odpočinout si (úplně ideální by bylo, kdybych rozuměl tomu, o čem mluví v televizi).

Vstupní hala
Dále pak u téměř každého stroje je na části konstrukce se zátěží prostor na odložení pití, mobilu, případně dalších osobních věcí.

Odkladný prostor na strojích
To samé pak platí také o běžeckých pásech či stepperech, kde jsou navíc přiložena i sluchátka a nechybí ani obrazovka, na které je mimo jiné možné pustit si televizi. Televize pak navíc nechyběla ani v sauně, do které jsem zavítal po cvičení.
Vybavení posilovny
- Perfektně vybavený běžecký pás
- Kardio zóna
V Japonsku není posilování tolik populární, jako třeba u nás, a tak na ulici nepotkáte příliš svalnatých mužů či žen. Od toho se také odvíjí vybavení posiloven – ve srovnání s našimi posilovnami tvoří neúměrně velkou část posiloven kardio zóna s rotopedy, steppery či běžeckými pásy. Část posilovny s volnými váhami je ve srovnání s českými posilovnami hůře vybavená.

Zóna s volnými váhami

Samozřejmostí jsou kotouče s otvory pro snadný úchop
S posilovacími stroji je to pak podobné, jako u nás. Nijak výrazně se tedy neodlišují od strojů v českých posilovnách. Co se však liší, je použití ručníků – v japonských posilovnách je u každého stroje ručník na otření potu z koženky. Vlastní ručník tedy použijete pouze při otírání potu z těla a samozřejmě pak ve sprše.
Potřebujete více informací?
Sepsali jsme pro vás 10stránkový e-book o hubnutí a tvarování postavy.
Sepsáno na základě našich zkušeností s lidmi, jako jste vy (našimi čtenáři)
Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden večer, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě dotazů a zkušeností stovek našich čtenářů a klientů - běžných lidí, kteří chtěli shodit pár kilo a dostat se do formy.Kniha mimo jiné obsahuje
- Jak nastavit zdravý jídelníček
- Jak hubnout a vytvarovat postavu
- Jak správně počítat kalorie
- Jak měřit výsledky
- Jak změnit svůj život k lepšímu díky změně postavy
Dal bych si pár shybů…
Co mě asi nejvíce zklamalo, byla konstrukce na shyby s protisměrnými kladkami, kterou jsem nejdříve v posilovně ani nemohl najít. Oproti konstrukcím, které znám z našich posiloven, byla o dost menší a její využití tak bylo i mírně omezené.

Konstrukce na shyby s protisměrnými kladkami

Návod na cvičení na kladkách (moc jsem si nepočetl)
Bench press
U lavice na bench press zase bylo vidět, že Japonce zajímá nejen pohodlí, ale i bezpečnost – po stranách lavice byly umístěny bezpečnostní stojany, které zabraňují tomu, aby vás činka zavalila. Uprostřed osy pak nechybí ani odnímatelný pěnový potah.

Zabezpečený bench press
Je však třeba zmínit, že tyto prvky trochu omezují rozsah pohybu, takže bych je používal pouze v případě, kdy nemáte sparing partnera. Pokud sparinga máte, tak je určitě lepší cvičit bez bezpečnostního vybavení a nechat se jistit.
Duchny na odhazování činek
Co se mi opravdu hodně líbilo, byly duchny na odhazování činek. Vždy se totiž snažím činky v posilovně spíše pokládat, abych nedělal zbytečný hluk a nepoškozoval činky. Nicméně každý asi ví, že s vyššími váhami nebo při nějakých specifických cvicích se odhazování činek někdy zkrátka vyhnout nedá.

Duchny na odhazování činek
Duchny jsou tedy rozhodně něčím, co může zpříjemnit návštěvu posilovny. Pro majitele posiloven jsou potom něčím, co může prodloužit životnost činek a snížit tak náklady.
Ceny posiloven
Ceny jsou dalším šokem, který na vás v japonských fitness centrech čeká. Já jsem za jednorázový vstup do této posilovny zaplatil v přepočtu zhruba 400 Kč. Ceny permanentek pak začínají na 2000 Kč za měsíc. Ceny v Japonsku jsou zpravidla dvakrát vyšší v porovnání s cenami v ČR. Ceny posiloven jsou však až čtyřnásobné, což může člověka od cvičení snadno odradit.
Lidé v posilovnách
Jak už jsem zmínil, tak v Japonsku posilování není až tak populární. Japonské stravování, vysoké ceny doplňků stravy a jejich nízká dostupnost pak navíc zapříčiňuje, že v japonských posilovnách nepotkáte žádné velké svalovce, ale spíše lidi značně vyrýsované.

Já a jeden z návštěvníků posilovny
Většina lidí však tráví čas v kardio zóně a snaží se zhubnout. Je však třeba zmínit že v Japonsku jsou považováni za tlusté i lidé, které bychom my u nás za tlusté vůbec nepovažovali. To je však způsobeno spíše japonskou kulturou a stravováním, o čemž budu psát zase jindy. :)
Poznámka: Článek vyšel také na mých stránkách o Japonsku.
Hodně zajímavý článek! :))
Zajímavé,a velmi poučné.Tomáš