Nejčastější příčinou bolesti v horní či dolní končetině je zánět šlach. Rozvíjí se pomalu, postupně a nenápadně jako důsledek jednostranného přetěžování některých částí těla. Svalové skupiny v nich jsou upevněné ke kostem šlachami. Šlachy nemají schopnost rozpínání a smršťování jako svaly, musí pevně fixovat sval ke kosti a tvoří je kolagenová vlákna. Na povrchu šlachu kryje vazivo, a právě to bývá při přetížení postiženo zánětlivým procesem.
Nejen sport je na vině
Nadměrné a jednostranné zatěžování některých svalových skupin vede k nerovnováze v organismu a ten reaguje zánětem. Nejčastěji postihuje ruce (předloktí a zápěstí) a nohy (koleno, kotník, nárt, Achillovu šlachu) při některých druzích sportu – tenis, ping-pong, při monotónní fyzické práci či při neustálém klikání myší na počítači.
Klid a regenerace
Je důležité, abyste měli odborníkem potvrzeno, že se jedná skutečně o zánět šlach a poté je léčba jednoznačná: fixace a znehybnění postiženého místa (ortézou, obvazem nebo sádrou), protizánětlivé léky (ve formě tablet nebo mastí) a studené obklady proti otokům a horkosti. Z přírody pomáhá koupel z borovicového jehličí či konzumace kustovnice čínské. V případě, že by se nejednalo o zánět šlach, ale artrózu nebo syndrom karpálního tunelu (které se projevují podobně), chlad by vám nemoc pouze zhoršil. Podle závažnosti zánětu se délka klidu pohybuje od týdne až po měsíc… Poté by měla následovat důkladná, přiměřená rehabilitace končetiny, opět podle instrukcí ortopeda či fyzioterapeuta.
Hnisavý, revmatický nebo lupavý palec?
Kromě přetěžování mohou zánět způsobit i cizorodé organismy. Rozlišují se základní typy zánětu šlach: hnisavý – na vině jsou bakterie, které putují tělem z jiného postiženého místa infekcí a zasáhnou i šlachy. Revmatický se nejvíc podobá revmatoidní artritidě, ovšem nevyvolává ho imunitní reakce organismu, ale nákaza streptokokem. Objevuje se nejčastěji ve velkých kloubech těla, které se stávají velice bolestivými a omezeně se pohybují. Zánět, který se označuje tenisový loket je nejznámější. Při něm bolí přední strana předloktí až k zápěstí po stereotypním přetížení této svalové partie bez odpočinku. Ať při práci nebo sportu. A hlasitými zvuky se projevuje lupavý prst (nejčastěji palec), který se následkem zánětu pohybuje trhaně až skákavě.
Diskuse k článku