Hubněte při běhu! Stále se snažíte zhubnout, ale nedaří se vám? Máte vůbec dostatek pohybu? Věděli jste, že bez pohybu je veškerá snaha marná? Zkusili jste už běhat? Pokud ještě ne, pak je nejvyšší čas začít. Jak vlastně hubnout běháním? Máme pro vás několik tipů.
Proč vůbec běhat?
Běh je přirozená fyzická aktivita, která prospívá vašemu zdraví a můžete se jí věnovat kdykoliv. Pravidelné běhání zlepšuje celkovou fyzickou i psychickou kondici, odbourává stres, posiluje srdce, imunitu, prospívá pohybovému aparátu a podobně.
Nejdůležitější je, že pomáhá s hubnutím, což je pro každého člověka to zásadní, zvlášť když chce nějaké to kilo shodit a pouhá dieta nepomáhá.
Rychlost běhání
Obecně sice platí, že čím rychleji běháte, tím více energie se spálí, ale na druhé straně vysoká srdeční frekvence způsobí, že si svaly začnou brát potřebnou energii z cukrů a tukové zásoby zůstanou nedotčeny. Jenže při pomalém běhu spálíte naprosté minimum energie a tím pádem nebudete hubnout.
Nejlepší je něco uprostřed, což v praxi znamená, že byste měli běhat tak, aby vaše srdeční frekvence nepřekročila 70 % vašeho maxima (výpočet maximální tepové frekvence = pro muže je rovna 214 – (věk x 0,8), u žen je to 209 – (věk x 0,7), takže třeba u mužů ve věku 45 let je maximum 178 tepů).
Dá se říci, že u trénovaných běžců jde o rychlý klus, při němž zvládáte i konverzaci, u začátečníků je to spíše rychlejší chůze. Můžete také zkusit tzv. intervalový běh, kdy se střídá rychlé a pomalé tempo.
Tento typ běhu je vhodnější pro trénované běžce, kteří se běhu věnují řadu let. Jestliže se vám při klasickém běhu nedaří hubnout, tohle by mělo pomoci. Když k tomu navíc přidáte i sprint, zlepšíte si nejen fyzičku, ale budete zároveň odbourávat nadbytečná kila.
Potřebujete více informací?
Sepsali jsme pro vás 10stránkový e-book o hubnutí a tvarování postavy.
Sepsáno na základě našich zkušeností s lidmi, jako jste vy (našimi čtenáři)
Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden večer, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě dotazů a zkušeností stovek našich čtenářů a klientů - běžných lidí, kteří chtěli shodit pár kilo a dostat se do formy.Kniha mimo jiné obsahuje
- Jak nastavit zdravý jídelníček
- Jak hubnout a vytvarovat postavu
- Jak správně počítat kalorie
- Jak měřit výsledky
- Jak změnit svůj život k lepšímu díky změně postavy
Délka a četnost běhání
Každý, kdo se pro běhání rozhodne a hodlá se mu věnovat opravdu naplno, si musí stanovit i to, jak dlouho a jak často bude běhat. U pomalého běhu by měl být časový interval delší. Mějte na paměti, že nezáleží na tom, kolik uběhnete kilometrů, ale jak dlouho běžíte.
Pro začátečníka je dobrým základem 30 minut běhu, který proloží i pár minutami chůze. Pokročilý běžec už by měl vydržet 45 minut běhu.
Dobré je vyzkoušet 30 minut běžet, potom si dát volnější interval u 20minutové chůze a posléze znovu pokračovat v běhu, ale jen 20 minut. Celkově tak věnujete sportu 70 minut, což už vaše tukové zásoby dokáže rozhýbat.
Co se týká četnosti, pak byste se měli běhání věnovat nejméně třikrát za týden. Samozřejmě, že naprosto ideální by bylo až pětkrát týdne, ale pro začátek se můžete trochu šetřit.
Trénovaní běžci jsou potom schopni běžet bez problémů každý den. Hlavní je, běhat pravidelně a nevynechat ani jediný den (samozřejmě s ohledem na zdravotní stav). Zapomenout nesmíte ani na vhodné běžecké vybavení.
Správný životní styl při běhání
Běhání samo o sobě je pouze základním kamenem celého hubnutí, neboť když už začnete, stanovíte si i správnou délku a pravidelnost běhu, musíte zároveň s tím zapracovat na svém životním stylu a to ve všech směrech. Níže je uvedeno několik základních pilířů. Pokud Vás však zajímá z oblasti více, tak mrkněte na magazín painandgain.cz, kde jsou opravdu vynikající informace z oblasti hubnutí.
- Začněte se vyhýbat polotovarům, fastfoodům, baleným bagetám a podobně.
- Vyřaďte z jídelníčku potraviny, které obsahují velké množství nasycených mastných kyselin, Ty jsou odpovědné za hladinu škodlivého cholesterolu v krvi.
- Konzumaci alkoholu snižte na minimum.
- Zbytečně se nepřejídejte, lepší je malá porce častěji, než sníst vydatný oběd o váze 1 kilogramu.
- Zařaďte na jídelníček dostatek ovoce a zeleniny, čímž si zajistíte pravidelný přísun potřebných vitaminů a minerálů.
- Snažte se méně solit, neboť sůl je obsažená v podstatě ve všem, co během dne jíte, takže denně překračujete její doporučenou dávku.
- Navyšte příjem vápníku, ať už z rostlinných či živočišných zdrojů.
- Místo jízdy výtahem si vyšlápněte schody pěšky.
- Denně se snažte ujít 10 000 kroků.
- Jestliže jezdíte do práce MHD, vystupte třeba o dvě až tři zastávky dříve a zbytek dojděte pěšky.
Rozhodně zapomeňte na drastické diety a zbytečné hladovění. Jezte pravidelně, ale rozumně. Vylučte vše, co vám neprospívá, jako uzeniny, koblihy, koláče, sladké limonády a další. Pokud se vám bude zdát, že jste příliš unavení, můžete zkusit různé doplňky stravy.
Zde si můžete přečíst recenzi věhlasného Pharmaton Geriavitu , který vám doplní chybějící energii a celkově zlepší vaši fyzickou i psychickou kondici.
Diskuse k článku