Pokud hledáte adrenalinový sport, při kterém se skvěle zabavíte a zároveň budete rozvíjet svou sílu a fyzickou kondici, absolutně nic se nemůže rovnat horolezectví. Existuje velké množství druhů horolezectví. Nešplhá se vždy jen po skalách, ale i na stěnu v hale a nikoliv pouze nahoru, ale i horizontálně nebo i směrem dolů (slaňování).
Jak se horolezectví rozvíjelo?
Zdolávání překážek je pro člověka velmi přirozená aktivita již od dob pravěku. Éra moderního horolezectví však začala až v roce 1786, kdy Michael-Gabriel Paccard a Jacques Balmat vylezli na Mont Blanc do výšky 4807 metrů. Brzy potom se i mnoho dalších vydalo pokořit světové vrcholy, a tak horolezectví nabylo na popularitě.
Sportovní lezení
Jako sport nicméně lidé začali horolezectví uznávat teprve v 50. letech 20. století. Prohlášením za sport se horolezectví definitivně otevřely dveře masivně rostoucí popularitě, které se těší dodnes. Horolezecké lano berou pravidelně do ruky statisíce nadšenců.
Začátky horolezectví a základní vybavení
Začít s horolezectvím je jako vstoupit do nového světa – lidé kolem vás se na pohled jinak oblékají, používají zvláštní doplňky a mluví slangem, ze kterého toho mnoho nepochytíte. Pokud jste v lezení úplně noví, pravděpodobně nejdříve vyrazíte na umělou lezeckou stěnu, kde si základní pomůcky můžete vypůjčit. Jestliže však plánujete lézt častěji nebo vyrazit přímo na skálu, budete některé pomůcky určitě potřebovat. Pojďme se tedy na ty základní podívat blíže:
Lezecké boty neboli lezečky
Lezecké boty mají vnější stranu gumovou pro zlepšení přilnavosti ke skále nebo i na úchyty umělých stěn. Platí, že by měly být dostatečně přiléhavé, ne však nepříjemně. Zkrátka by vám měly, jak jinak, perfektně padnout.
Horolezecký úvazek (sedák)
Další důležitá část horolezecké výbavy, která je základem celého jištění (spojuje vás a lano). Skládá se z 2 částí – bederního pasů a nohavicových pásů. Správné zapnutí sedáku je základem bezpečnosti při lezení.
Bez lana by to nešlo
Horolezecké lano také tvoří významnou součást výbavy. Existují různé druhy horolezeckého lana v různé kvalitě a záleží tedy rovněž na tom, kde, případně kam plánujete lézt. Lano se dělí podle pružnosti na statické a dynamické lano. Statické lano se však v horolezectví používá pouze zřídka (např. při slaňování). Častěji se tedy používá lano dynamické, jehož základní vlastností je, že při pádu pohltí většinu rázové energie a zabrání tak tvrdému nárazu.
Potřebujete více informací?
Sepsali jsme pro vás 10stránkový e-book o hubnutí a tvarování postavy.
Sepsáno na základě našich zkušeností s lidmi, jako jste vy (našimi čtenáři)
Potřebné informace přelouskáte snadno za jeden večer, získáte přitom informace, které hledáte, uceleně na jednom místě. Sepsali jsme ji na základě dotazů a zkušeností stovek našich čtenářů a klientů - běžných lidí, kteří chtěli shodit pár kilo a dostat se do formy.Kniha mimo jiné obsahuje
- Jak nastavit zdravý jídelníček
- Jak hubnout a vytvarovat postavu
- Jak správně počítat kalorie
- Jak měřit výsledky
- Jak změnit svůj život k lepšímu díky změně postavy
Horolezecká přilba
Lezete-li v přírodě, měli byste vždycky používat přilbu. Ta vám poskytne ochranu při pádu a také před občas se uvolňujícími kameny.
Karabiny a expresky
Tyto 2 věci jsou nedílnou součástí jištění. Karabiny jsou opravdu základem výbavy a na každý výstup jich je třeba alespoň tucet. Expreska je pak popruhová smyčka, která má po obou stranách karabiny a používá se nejčastěji na jištění při skalním lezení.
Kde zakoupit kvalitní lana?
Kvalitní horolezecké lano můžete zakoupit například v internetovém obchodě společnosti Lanex a.s. V nabídce pak naleznete i jachtařské, papírenské či sisalové lano.
Diskuse k článku