Základy vyvážené a zdravé stravy

To, co jíte, je důležité v každém věku. To znamená, že i když se zrovna nesnažíte zlepšit svou postavu, tak byste měli stravě věnovat pozornost. Na druhou stranu, jestli chcete zhubnout nebo nabrat svalovou hmotu, tak se na stravu musíte zaměřit mnohem více.

K vysněné postavě se těžko pouze cvičením, protože pak byste museli cvičit každý den, což je z dlouhodobého hlediska velice obtížné. Navíc i tak by výsledky nemusely být jisté. Zároveň to však neovlivníte ani krátkodobou dietou, protože jakmile se vrátíte ke svým starým zvyklostem, tak se spolu s nimi vrátí i vaše postava.

Vyhněte se jo-jo efektu!

Jídelníček je tedy také nutné změnit kvůli jo-jo efektu. Ten není nic jiného, než důsledek toho, že lidé cvičí a mění stravu pouze na určitou dobu. Potom se však vrátí k tomu, jak to bylo předtím, místo toho, aby to brali jako trvalou změnu svého životního stylu.

Zaměřte se na své nedostatky a nezabývejte se přitom ostatními!

Jestli jste se dočetli až sem, tak pravděpodobně vážně chcete změnit svou postavu. Příčina vaší nespokojenosti může být přejídání, nevhodná strava (např. moc tučná jídla či sladkosti) a dále také nedostatek pohybu.

Důležité je nesrovnávat se s ostatními. Stěžování si typu: „On neustále jí a je pořád hubený, proč takový nejsem taky?“ vám nepomohou. Ten člověk totiž možná pravidelně cvičí, anebo má jednoduše rychlejší metabolismus. Proto byste se měli zaměřit na sebe a zjistit co je nejlepší pro vaše tělo a zbytečně se nezabývat ostatními.

lentils chickpeas red beans in cloth bags

                                 Čtěte také: Luštěniny a jejich druhy

 

Objevujte nová nutričně vhodná a zároveň chutná jídla

V případě, že se rozhodnete dlouhodobě změnit své stravování, tak samozřejmě přijdou omezení některých vašich oblíbených jídel. To však nahradí radost z prvních sportovních výsledků či z pohledu do zrcadla.

Musíte se poohlédnout po potravinách, které budou sedět do vašeho nového jídelníčku a zároveň vám budou chutnat. Najít taková jídla není moc jednoduché, ale určitě ne nemožné. V budoucnosti se vám též budeme snažit poskytnout co nejvíce příkladů takových jídel.

Zbavte se překážek

Dále se musíte zbavit lákavého jídla, které nesedí do vašeho jídelníčku. Jestli si nakupujete sami, tak to není tak těžké – zkrátka takové potraviny přestanete kupovat. Obtížnější to je, když potraviny v domácnosti nakupuje někdo jiný. V tom případě mu budete muset neustále říkat, co má a co nemá kupovat. Můžete tedy jen doufat, že se časem přizpůsobí nebo se k vám i připojí.

Jan Kuděj

Jan Kuděj

Fitness instruktor, spoluzakladatel FitYOU.cz a nadšenec do cvičení v jakékoliv formě.

TIP: Rozveďte o tomto článku diskusi na našem novém diskusním fóru.

Zanechat komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*