TOP cviky na hamstringy, jedny z nejsilnějších svalů

Komerční sdělení

Chcete mít pevné a vysportované tělo? Pak ho musíte cvičit a hlavně posilovat komplexně. To znamená, nezapomínat na určité svalové skupiny. Pojem hamstring je známý zejména v kulturistice.

Hamstring je zadní strana stehen, tato část bývá velmi často při posilování přehlížena. Je důležité vědět, že bez rozvinutých hamstringů nebude vaše postava vypadat tak dobře, jak si přejete. Je však třeba proto něco udělat. Poradíme vám cviky, které vám pomohou hamstringy zpevnit a dostat je do požadované formy.

Nezapomínejte na určité svalové skupiny

Při tréninku se většina z nás intenzivně věnuje pouze některým svalům, což je samozřejmě chyba. Pokud intenzivně posilujete jen určité části těla, vaše postava nebude zpevněná celkově a navíc si tak můžete i zdravotně ublížit.

Pokud si přejte mít vysportovanou postavu, kterou vám bude každý závidět, na trénink hamstringů byste rozhodně neměli zapomínat. Představíme vám nejlepší cviky, které jsou při cvičení hamstringů opravdu důležité. Odměnou vám budou vyrýsované svaly.

Možná si říkáte, proč by vás měly hamstringy vlastně zajímat? Odpověď je jednoduchá, představují jedny z nejsilnějších svalů, které používáme pro pohon například při běhu. Právě ony stahují kolenní kloub a slouží jako prevence před zraněním předního křížového vazu. Hamstringy jsou důležité nejen z hlediska estetického, ale také funkčního.

Představíme vám několik cviků, na které byste rozhodně neměli zapomínat:

Zakopávání

Jedním z velice účinných cviků je takzvané zakopávání. Zakopávat můžete vleže, ale také vestoje. Záleží jen na vás, ideální je polohy střídat.  Aby byl cvik dostatečně efektivní, je třeba jej provádět v plném rozsahu pohybu.

Pokud se budete chtít více zaměřit na vnitřní stranu stehen, jednoduše vytočte paty ven a špičky k sobě. Vnější stranu tak zatížíte zcela opačným způsobem. Základní princip tkví v tom, že použijete adekvátní tréninkovou váhu.

Mrtvé tahy

Ačkoliv jde o poněkud záludný název, nemusíte se obávat. Jde o takzvané mrtvé tahy, které budete dělat s propnutými koleny. Výborně fungují na posilování hamstringů. Mrtvý tah patří mezi základní cviky, které slouží ke zvýšení síly a svalové hmoty.

Každý, kdo provádí tento cvik s těžkou vahou, musí bezpečně zvládat jeho techniku. Cviky je třeba dělat opravdu pomalým tahem a snažit se minimálně zapojovat spodní část zad, která nesmí přebírat práci stehenních svalů. Jedině tak může být cvik účinný.

Výpady

Vyzkoušet můžete také osvědčené výpady.  Výchozí pozice je ve stoje.  Jednou nohou vykročte vpřed a snižte těžiště. Koleno přední nohy by nemělo přesáhnout přes pánev a trup. Pohyb opakujte alespoň 20 krát.  Nezapomínejte držet přirozené postavení páteře a pánve. Při výpadech zapojujete hýžďové svaly, přední i zadní stranu stehen a také lýtka.

Široký podřep

Dalším vhodným cvikem je široký podřep. Důležitý je široký postoj, špičky jsou vytočené směrem ven. Pomalu a plynule sedejte dolů. Pánev je k zemi kolmo, kolena se pohybují ve směru špiček a svírají pravý úhel.

Pokud si chcete tento cvik o něco ztížit, použijte závaží.  Také v tomto případě je velice důležité přirozené postavení pánve a páteře. Pohyb nahoru musí být spojen s výdechem.

Pokud se nevěnujte kulturistice, bohatě si vystačíte s klasickými dřepy, které lze dělat prakticky kdykoliv. Posilování těchto svalů musí být plynulé, vyrovnané. Nic nepřežeňte, abyste si naopak neublížili. 

Obchod FitYOU.cz
Inzerent

Inzerent

Článek dodal inzerent.

TIP: Rozveďte o tomto článku diskusi na našem novém diskusním fóru.

Zanechat komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*