Jóga aneb cvičení nejen pro ženy

Co si představíte pod pojmem jóga? Pravděpodobně cvičení plné zvláštních pozic, které cvičí převážně ženy. To však není úplně pravda. Dále v článku se dozvíte proč.

Název jóga je v sanskrtu odvozený od slova yuj, což v překladu znamená spojit, sjednotit, připojit.  Jóga vznikla před více než 5000 lety a od té doby se neustále vyvíjela a vyvíjí se i nadále. Lidé si často myslí, že má kořeny v hinduismu, to ale není pravda. Hinduismus totiž vznikl později a jóga do něj byla postupně začleněna.

Proč cvičit jógu?

Celý systém jógy je postaven na 3 věcech: cvičení, dýchání a meditaci. Výzkumy ukazují, že pomáhá proti bolestem zad. Také zlepšuje kvalitu života, pomáhá proti stresu, depresím a pocitům úzkosti, snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak a celkově zlepšuje fyzickou kondici, sílu a hlavně ohebnost.

Byla provedena studie s 90 lidmi, kteří měli chronickou bolest zad a po 6 měsících cvičení jógy se jim zmenšily bolesti a zmizely deprese (viz. zdroje). Při józe se jednoduše oprostíte od problémů každodenního života a dokonale si tak vyčistíte hlavu.

Muži a jóga

Jóga je vhodným cvičením pro muže i ženy každého věku. Muži však nemají jógu moc v oblibě, jenomže proč to tak je? Vždyť původně byla v Indii vyučována a studována převážně muži.

Jóga se zkrátka stala ženskou záležitostí. Muži přece nemohou jen tak jít cvičit do tělocvičny plné žen. A i když toto překonají, tak se objevuje další problém. Cviky v józe jsou totiž zpravidla založeny na pružnosti. Ženy jsou obecně pružnější než muži, a tak jsou v józe často mnohem lepší než muži. Ti jsou zvyklí, že zvládají jakoukoliv fyzickou aktivitu lépe než ženy, a tak když se dostanou do tělocvičny plné žen a ještě k tomu cviky zvládají hůře než všechny ženy kolem, rychle je to od jógy odradí.

Muži také raději posilují a při cvičení jógy není obyčejně vyžadováno moc síly. To lze však změnit přidáním například kliků mezi jednotlivé pozice nebo také zařazením obtížnějších silově náročných pozic jako jsou stojky a další.

Co ke cvičení jógy potřebujete?

Tím nejdůležitější je podložka na cvičení. Jednak na ní jen tak neuklouznete a jednak je pohodlnější než kterýkoliv jiný povrch.

Další náčiní, které se při józe často používá, jsou molitanové kostky. Ty vám dají možnost si usnadnit nebo naopak ztížit rozličné pozice. Pokud jde o oblečení, volte nejlépe elastické a volné.

Kde cvičit?

Ve větších městech se pravidelně konají kurzy různých druhů jógy. Jestliže nemáte možnost navštěvovat tyto skupinová cvičení, určitě snadno na internetu najdete videa, podle kterých jógu budete moct cvičit. Například ji naleznete v oblíbeném cvičebním programu P90X, o kterém jsme již psali dříve.

Chcete se o józe dozvědět více? Přečtěte si o jejich různých variací v článku Druhy jógy – power jóga a další.

Jan Kuděj

Jan Kuděj

Fitness instruktor, spoluzakladatel FitYOU.cz a nadšenec do cvičení v jakékoliv formě.

TIP: Rozveďte o tomto článku diskusi na našem novém diskusním fóru.

Zanechat komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*