Film Pokojný bojovník (Peaceful Warrior)

Filmů o gymnastice mnoho nenajdete. Avšak dobrých filmů o tomto sportu, které vážně stojí za zhlédnutí a které si i po dlouhé době snadno vybavíte, takových je ještě méně. Jedním takovým je film Pokojný bojovník.

Ukázka

O čem Pokojný bojovník je?

Ve filmu se setkáte s Danem Millmanem, nadaným a odhodlaným gymnastou snícím o účasti na olympiádě. Millman si na první pohled žije skvělý život – je ve formě, má holky, bohaté rodiče a ve škole samé jedničky. Přesto však není šťastný a spoléhá se na to, že bude opravdu šťastný, až dosáhne svých velkolepých cílů.

Dan se setkává se záhadným mužem, kterému později dá přezdívku Sokrates. Ten se později stává jakýmsi jeho druhým trenérem. Netrénuje však jeho tělo (na to má regulérního trenéra gymnastiky), ale spíše jeho mysl.

Nehoda vše mění…

Danovi se přihodí nehoda, při které si roztříští stehenní kost. Zranění je tak zlé, že mu doktoři musí kost zpevnit železnou tyčí. Jeho vyhlídky nejsou vůbec příjemné – pravděpodobně se již nikdy nebude moci vrátit k závodění.

Millman se však po nehodě nevzdává a plně se oddá Sokratovu vedení. Díky tomu se následně opět vrátí ke gymnastice a dokonce se dostane na vytouženou kvalifikaci na olympiádu, kde předvede ohromující výkon.

 „Život je volba. Můžeš si zvolit být obětí nebo čímkoliv jiným budeš chtít.“

Zajímavé na filmu je, že ani zdaleka není pouze o gymnastice. Jsou v něm i detailně vykresleny vnitřní konflikty hlavního hrdiny. Navíc rady, které hlavní hrdina dostává, nejsou přínosné pouze  v případě gymnastiky, ale také ve všech ostatních sportech a nakonec vlastně ve všem, co v životě děláme a v čem chceme něčeho dosáhnout.

„Je to cesta, cesta nám přináší štěstí, ne její cíl.“ – Jedno z důležitých zjištění hlavního hrdiny. Ten zpočátku přemýšlí pouze nad medailí a nad tím, jak bude šťastný, až ji získá. O tom to však ve skutečnosti není. Je to o tom dělat, co vás baví a neustále si to užívat. Důležitá je totiž cesta a ne to, co najdeme na jejím konci.

Pokojný bojovník na ČSFD

Předlohou pro tento film byla kniha „Cesta pokojného bojovníka“.

Jan Kuděj

Jan Kuděj

Fitness instruktor, spoluzakladatel FitYOU.cz a nadšenec do cvičení v jakékoliv formě.

TIP: Rozveďte o tomto článku diskusi na našem novém diskusním fóru.

Zanechat komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*