Dynamický strečink aneb rozcvička před cvičením

V posledních letech se stále více dostává do popředí dynamický strečink jako ideální aktivita pro přípravu těla na cvičení. Naopak se však upouští od klasického statického strečinku. Proč tomu tak je?

Co je cílem rozcvičky

Když půjdeme úplně k základům, tak je jasné, že cílem rozcvičky je příprava těla na fyzickou zátěž. Měla by být zvýšena tepová frekvence a tělo, resp. svaly a klouby, by měly být rozpohybovány ve větším rozsahu, aby byla zvýšena cirkulace krve v těle a flexibilita.

Rozcvička by tedy měla být především o pohybu a ne o maximálním rozsahu, na který je zaměřený právě statický strečink. Maximální protažení svalů při statickém strečinku však způsobuje jejich přílišné uvolnění, což vede ke snížení následného výkonu. Toto dokazují také studie z posledních let, např. tato.

Z toho vyplývá, že před cvičením je vhodný pouze dynamický strečink. Statický strečink je však stále velmi důležitý a měl by následovat po cvičení, případně může být prováděn i samostatně (je ideální např. jako přestávka u zdlouhavého sezení u počítače).

Jak by měl vypadat dynamický strečink

Už bylo zmíněno, že dynamický strečink je hlavně o pohybu, a to v co nejvíce různých kloubech. Měly by být tedy rozpohybována zápěstí, lokty, ramena, páteř (rotace i flexe), kyčle, kolena i kotníky. Příkladem, který každý jistě zná, je například kroužení v zápěstích, loktech, ramenou atd.

Dynamickému strečinku byste měli před cvičením věnovat nejméně 5 minut, ideálně ale 10 až 15 minut.

Na následujícím videu je námi vytvořená sestava cviků na dynamický strečink:

Jedná se pouze o ukázku provedení jednotlivých cviků. Doporučujeme věnovat se každému cviku alespoň 30 sekund!

Obchod FitYOU.cz
Jan Kuděj

Jan Kuděj

Fitness instruktor, spoluzakladatel FitYOU.cz a nadšenec do cvičení v jakékoliv formě.

TIP: Rozveďte o tomto článku diskusi na našem novém diskusním fóru.

Zanechat komentář

Your email is never published nor shared. Required fields are marked *

*